Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi recunoscute dupa deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi recunoscute dupa deces

O persoana care a fost incadrata in luna martie 2019, in gradul de handicap grav contesta certificatul de incadrare, in grad de handicap la Tribunal-Sectia contencios Administrativ si fiscal, iar la data de 7.11.2019 in urma sentintei obliga Comisia de evaluare a persoanelor cu handicap sa anuleze vechiul certificat si emiterea altui certificat de incadrare in grad de handicap cu incadrarea in grad de handicap grav cu asistent personal incepand cu 01.03.2019.
S-a depus cerere la D. G. A. S. P. C. In luna decembrie 2019.Nici pana in prezent nu s-a restituit suma restanta, respectiv indemnizatia de insotitor pentru perioada 01.03-31.12.2019. Persoana cu handicap a decedat in luna ianuarie 2020.
Fiul si sotul, urmasi pot primi retroactiv Aceasta indemnizatie? In ce sotuatie pot beneficia de un drept al defunctei ce a fost recunoscut cat timp a fost in viata? Care este procedura de urmat pentru obtinerea sumei restante, avand in vedere ca sentinta s-a pronuntat in timpul vietii(07.11.2019),cererea pentru indemnizatie de insotitor s-a depus tot la fel( decembrie 2019, persoana cu handicap decedand in ianuarie 2020).
Indemnizația de însoțitor trebuie plătită de la data stabilită prin hotărârea judecătorească și până la data decesului persoanei respective. Plata se face moștenitorilor.
Trebuie dezbatuta mostenirea in acest caz?

jurist2020 a scris:

Indemnizația de însoțitor trebuie plătită de la data stabilită prin hotărârea judecătorească și până la data decesului persoanei respective. Plata se face moștenitorilor.

Trebuie doar deschisă. Cel mai în măsură este notarul din localitatea în care defunctul a avut ultimul domiciliu.