Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Zile libere acasă cu copii
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Zile libere acasă cu copii

Cum m se calculează zilele libere că sa stai acasă cu copilul conf.Decretului cu coronavirus? Din salariul brut al angajatului sau salariul brut pe economice?
Indemnizația pentru fiecare zi liberă se plătește din capitolul aferent cheltuielilor de personal din bugetul de venituri și cheltuieli al angajatorului și este în cuantum de 75% din salariul de bază corespunzător unei zile lucrătoare, dar nu mai mult de corespondentul pe zi a 75% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.