Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... returnare avans
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

returnare avans

Buna ziua. As dori sa stiu daca in urmatoarea situatie imi poate fi returnat avansul sau nu. Am achizitionat o rochie de mireasa la targul de nunti si din cauza pandemiei nunta a fost amanata cu un an. In aceasta situatie eu am cerut returnarea avansului, dar de la magazin mi s-a spus ca nu este posibil deoarece este o rochie retinuta. In contract este precizat doar ca rochia nu se returneaza, iar avansul nu se restituie, dar nu precizeaza nimic de ce se intampla in caz de forta majora. A dori sa stiu cum as putea sa recuperez avansul. Multumesc!
Opinez că amanarea nuntii pe motiv de pandemie nu poate fi un motiv justificat pentru a vi se returna avansul. Forta majora se aplica atunci cand una dintre parti (sau ambele) nu isi poate indeplini deloc obligatiile contractuale, iar această parte va fi exonerată de răspundere.
Anularea nuntii, in schimb, ar putea fi justificata pentru restituirea avansului, in anumite conditii.
Cititi cu atentie contractul semnat, poate gasiti o altă portiță.
In momentul de fata, mie mi se cere sa achit valoarea integrala a rochiei. Este legal?
ely2020, utilizator
daca rochia e gata de livrare, fireste. livrarea rochiei nu este legata in nici un fel de amanarea nuntii.