avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Unde pot afla rezultatul solutionarii cererii de ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Unde pot afla rezultatul solutionarii cererii de restituire a padurii facuta de bunicul meu decedat?

Unde pot afla rezultatul solutionarii cererii de restituire a padurii facute de bunicul meu decedat in 2006. Trebuie sa precizez ca rudele au fost neinteresate de acest subiect de-a lungul anilor. Nici macar nu se stie unde si cand a depus-o. Tot ce s-a aflat e ca la un moment dat a facut o cerere de restituire a padurii confiscate de comunisti si ca pana si pe patul de moarte bunicul astepta un raspuns.
Cel mai recent răspuns: Vreausastiumaimulte , utilizator 18:32, 14 Iunie 2020
Buna seara,

Complicata treaba. Puteti incerca la comisia comunala sau judeteana de restituire a terenurilor forestiere din zona unde padurea exista.
Aceste comisii sunt in cadrul primariilor de obicei.
Dar sa stiti ca daca cererea de restituire nu a fost facuta in termenul prevazut de lege raspunsul va fi negativ.
De asemenea ati mai putea incerca sa obtineti informatii de la ANRP.

Seara buna!

Vreausastiumaimulte a scris:

Unde pot afla rezultatul solutionarii cererii de restituire a padurii facute de bunicul meu decedat in 2006. Trebuie sa precizez ca rudele au fost neinteresate de acest subiect de-a lungul anilor. Nici macar nu se stie unde si cand a depus-o. Tot ce s-a aflat e ca la un moment dat a facut o cerere de restituire a padurii confiscate de comunisti si ca pana si pe patul de moarte bunicul astepta un raspuns.

Pe langa ce institutie functioneaza comisia judeteana care se ocupa de restituirea terenurilor forestiere?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de retrocedare M_G M_G Buna ziua, Familia mea a primit in anii \'90 o serie de terenuri care au fost confiscate in perioada comunista. Dar in loc sa ni se retocedeze aproximativ 50 ... (vezi toată discuția)
Revendicare pamant hopingsteam hopingsteam Buna ziua, bunicul meu a fost un boier ce avea 11 hectare de padure si 9 de pamant inaintea instaurarii regimului comunist. Atunci cand a venit regimul ... (vezi toată discuția)
Restituire bunuri confiscate VONPAUL006 VONPAUL006 Bunicul meu a fost arestat de comunisti si i s a confiscat averea. Are calitatea de luptator in rezistenta anticomunista. Conf. art. 7 , ... (vezi toată discuția)