avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Restituire bunuri confiscate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Restituire bunuri confiscate

Bunicul meu a fost arestat de comunisti si i s a confiscat averea.
Are calitatea de luptator in rezistenta anticomunista.
Conf. art. 7 , OUG 214/1999 beneficiaza de restituirea bunurilor confiscate.
Avem cerere la A.N.R.P. dar de 15 ani nu ni s a restituit nimic.

Ce demersuri mai putem face?
Buna ziua,

Situatia bunicului dumneavoastra este regretabila si faptul a dupa 15 inca nu a primit nici un raspuns este in continuare cel putin regretabil.

In masura in care ANRP nu a dat nici un raspuns, ar trebui verificat motivul exact pentru care timp de 15 ani nu v-a dat nici un raspuns intrucat este o perioada foarte indelungata in timp.

Daca in continuare nu raspunde, va trebui actionat in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 118/1990 catzic catzic Buna ziua Am si eu o nelamurire. De curand am primit pentru bunicul meu confirmarea ca a fost luptator in rezistenta anticomunista si ca beneficiaza de ... (vezi toată discuția)
Calitatea de luptator in rezistenta anticomunista sierra sierra Buna! Am niste nelamuriri si m-am gandit sa intreb niste persoane care sunt cel mai in masura sa-mi raspunda sau sa-si dea cu parerea. Probabil v-ati dat ... (vezi toată discuția)
Legea nr.221/2009 elenaco elenaco pot beneficia de daune morale si cei care au suferit numai masuri administrative ? (vezi toată discuția)