Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incadrare grupa munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incadrare grupa munca

Meseria de motostivuitorist desfasurata intr-o sectie de turnatorie in perioada 1993_2001, conf. Ord 50/1990 in ce grupa se incadreaza? Anexa si punc daca puteti sa precizați.
Puteti beneficia de grupa de munca pentru perioada respectiva numai daca firma la care ati lucrat a intocmit in perioada respectiva documentele cerute de ordin nr. 50/ 1990, a primit avizul ITM pentru locurile de munca/ posturile de lucru/ activitatile propuse pentru incadrare in grupa de munca si v-a nomializat, anual, la loc de munca incadrat in grupa de munca.
Firma trebuie sa se regaseasca ca loc de munca/ post de lucru/ actvitate la una din pozitiile din anexa 2 la ordin.
Anual, firma trebuia sa faca mentiuni in carnetul de munca.
Referindu-ne strict, ca meserie motostivuitorist intr-o turnatorie nu puteti fi incadrat inn grupa de munca.

In carnetul de munca este scris motostivuitorist turnatorie gr I Ord 50/90, pct 25, insa casa Judeteana de Pensii Neamt spune ca aceasta meserie nu se incadreaza in grupa I de munca.
POPA GHEORGHE a scris:

Puteti beneficia de grupa de munca pentru perioada respectiva numai daca firma la care ati lucrat a intocmit in perioada respectiva documentele cerute de ordin nr. 50/ 1990, a primit avizul ITM pentru locurile de munca/ posturile de lucru/ activitatile propuse pentru incadrare in grupa de munca si v-a nomializat, anual, la loc de munca incadrat in grupa de munca.
Firma trebuie sa se regaseasca ca loc de munca/ post de lucru/ actvitate la una din pozitiile din anexa 2 la ordin.
Anual, firma trebuia sa faca mentiuni in carnetul de munca.
Referindu-ne strict, ca meserie motostivuitorist intr-o turnatorie nu puteti fi incadrat inn grupa de munca.

Solicitati de la firma sa va elibereze o adeverinta intocmita conform anexei 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare.
La adeverinta sa anexeze copii dupa deciziile interne prin care ati fost nominalizata in grupa de munca.