Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Radiere PFA din oficiu - inchidere activitate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Radiere PFA din oficiu - inchidere activitate

Buna ziua,
Saptamana trecuta (2020) am aflat ca ORC a radiat PFA-ul meu din oficiu in martie 2019. In tot acest timp, eu am continuat activitatea pe pfa - taiat facturi, platit furnizori, depus declaratii unice conform proceduri, platit impozite. Am inteles ca pot relua activitatea pe PFA in baza unui nou PFA. Intrebarea mea: ce fac cu veniturile incasate in baza facturilor emise dupa radiere PFA - cum le declar? Ce impozite platesc? Eu deja am depus Declaratia Unica pentru 2020 ... pentru care presupun ca trebuie sa depun rectificativa. Rectificativa o depun cu activitate pana la data de astazi(de ex) sau cu activitate pana la data radierii PFA-ului? Si pentru perioada diferenta (de la radiere pana in prezent) cum declar veniturile? Multumesc mult pentru raspuns.
Consultati urgent un contabil sau un expert/inspector fiscal. Este o situatie foarte delicata.
Cristian Costin Miloș, Avocat