avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Instanta nu face mentiune despre argumente aparare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Instanta nu face mentiune despre argumente aparare

Buna ziua!
Am avut un proces in prima instanta, respectiv, cotestatie pv.
Acum am vazut Motivare Instantei.
Instanta nu a facut nicio referire in Motivare despre argumentele mele din discutia de fond si nici nu face referire la inscrisurile depuse la termenul de judecata, respectiv un raspuns primit chiar de la IGPR (raspuns pe email prin care nu da dreptate agentului constatator). Pur si simplu au fost ignorate.
Mentionez ca raspunsul meu la o exceptie formultata de IPJ apare in motivare.
In afara de a ataca cu recurs hotararea ce se poate face?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:52, 26 Aprilie 2020
In afara de a formula calea de atac prevazuta de lege și anume apel nu aveti ce sa faceti..Motivarea unei căi de atac nu se face după ureche ci aducând critici hotărârii pronunțate la instanta de fond.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca a gresit instanta nu va ramane decat sa.demontati motivarea instanței.
După părerea mea, fără avocat sofisticat si supercalificat nu aveti șanse...
Orice judecător e mai bine pregătit decat dvs...
Ultima modificare: Duminică, 26 Aprilie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Motive recurs Monica H. Monica H. buna seara, situatia cu care ma confrunt e cam asa: am formulat o cerere de chemare in judecata. la termenul de probe nu m am putut prezenta din motive ... (vezi toată discuția)
Hotarare definitiva - ignorare dovezi dosar BogdanB85 BogdanB85 Buna ziua, Ieri, 04.12.2018, instanta a dat o hotarare definitiva de intrare in vigoare a PV de contraventie pentru savarsirea faptei de trecere peste dubla ... (vezi toată discuția)
Apel_recurs ralu_2008 ralu_2008 ce se intampla in cazul unui apel, respectiv al unui recur cand este atacata o hotarare de divort? Se reaudiaza martorii? Se au in vedere faptele petrecute ... (vezi toată discuția)