avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ZILE LIBERE PARINTE DIVORTAT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ZILE LIBERE PARINTE DIVORTAT

BUNA ZIUA ,DACA O ANGAJATA ESTE DIVORTATA SI FOSTUL SOT DA DECLARATIE PE PROPRIE RASPUNDERE CA NU SI-A LUAT ZILE LIBERE PT. SUPRAVEGHERE COPIL , ANGAJATA BENEFICIAZA DE ZILE LIBERE PLATITE CONFORM L.19/2020 ? MULTUMESC.
Cel mai recent răspuns: MINOKA HR , Consultant resurse umane 10:33, 6 Mai 2020
Da, beneficiaza de acest drept.
In aceasta situatie se considera ca e familie monoparentala si parintele unic beneficiaza de zile libere chiar fara declaratie din partea celuilalt parinte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotărârea nr. 217/2020 FlorinKM FlorinKM Bună ziua. Soția mea de afla acasă conform Hotărârii nr. 217/2020 pentru aplicarea prevederilor Legii nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere ... (vezi toată discuția)
Legea 19/2020: ce se întâmplă când mama e acasă pentru îngrijire copil, iar soțul intră, ulterior, în șomaj tehnic? Burtea mariana Burtea mariana Este legal ca intr.o familie mama sa ramana acasa pt supraveghere copil 75%pt inchiderea scolilor,ca mai apoi sotului sa i se închida fabrica si sa fie dat in ... (vezi toată discuția)
Lege 19/2020 Lazar Ionela Mona Lazar Ionela Mona Bună ziua! În perioada 30.03.2020 - 03.04.2020 am beneficiat de zile libere pentru supraveghere copil minor conform Legii 19/2020. Astazi am fost anunțată ... (vezi toată discuția)