Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prescriere drepturi banesti obtinute la masa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prescriere drepturi banesti obtinute la masa succesorala

Buna ziua,
Dupa succesiunea facuta de bunica si fratele ei in 2003-2004, Bunica trebuia sa primeasca o sulta din partea fratelui, pe langa terenurile primite. Sulta nu a fost primita. Atat bunica, cat si fratele au decedat, iar mostenitorii fratelui au spus ca dreptul de a primi acea sulta s-a prescris dar ca noi, ca mostenitori ai bunicii, trebuie sa semnam sa poata ei sa faca succesiunea. Asta se intampla undeva anul trecut, noi nestiind nimic de acest lucru, de altfel nici nu am fost citati sa acceptam sau sa renuntam la ceva. Se mai poate face ceva?
Este adevarat ca dreptul de a cere plata sultei s-a prescris.
Insa, deoarece in hotararea judecatoreasca este mentionata obligatia de plata a sultei in favoarea buncii, atunci cand s-a intabulat dreptul de proprietate asupra imobilului s-a notat si aceasta obligatie. Cei de la OCPI nu vor radia aceasta sulta fara o declaratie din partea dvs, in calitate de mostenitori ai buncii, fara o procedura de oferta de plata si consemnatiune intocmita de un executor sau fara o hotarare judecatoreasca care sa oblige OCPI la radierea sultei. Prin urmare, acum, desi nu mai aveti cum sa ii obligati sa va plateasca suta, pentru ca totusi sulta poate fi platita in mod voluntar, puteti sa negociati cu proprietarii imobilului si sa le puneti la dispozitie declaratia necesara pentru radiere sultei numai in masura in care va platesc sulta sau o alta suma de bani. Altfel, vor fi nevoiti sa promoveze o actiune in instanta, ceea ce in conditiile actuale ar putea dura foarte mult.
Dreptul de a solicita executarea sultei se prescrie in termen de 3 ani.
Trebuie sa faca dovada ca au platit sulta sau sa fie constatata precriptia, altffel vor avea probleme. (care pot fi rezolvate)
Din punctul meu de vedere, puteti negocia semnatura. Dvs obtineti o o parte din sulta iar ei isi rezolva complet problema succesiunii.
Cristian Costin Miloș, Avocat