Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Somaj tehnic
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Somaj tehnic

Buna ziua, o institutie publica de spectacole si concerte subventionata din fonduri publice, a carei activitate a fost suspendata prin decret militar, in speta un teatru, si care a trimis angajatii in somaj tehnic, poate beneficia de indemnizatia de somaj cf oug 30, respectiv oug 32?
Institutia publica nu poate beneficia de astfel de indemnizatie.
Cu angajatii acesti institutii este o alta discutie - asa cum ati precizat, ei au fost trimisi in somaj tehnic, deci beneficiaza.
Cu angajatii cum ar fi situatia ?

Aurel Fleancu a scris:

Institutia publica nu poate beneficia de astfel de indemnizatie.
Cu angajatii acesti institutii este o alta discutie - asa cum ati precizat, ei au fost trimisi in somaj tehnic, deci beneficiaza.

Depinde cum s-a dispus la inceputul acestei perioade.
Care au fost deciziile luate de angajator?
Au fost suspendate contractele individuale de munca?