Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la mostenire

Buna ziua, am si eu o intrebare legata de o mostenire. Tatal meu ( tata decedat) a avut un frate care a decedat, respectivul unchi a trait in concubinaj cu o doamna undeva la 40 de ani.Aceasta a decedat dar nu a avut copii cu unchiul meu,de fapt nu are urmasi pentru ca si sora ei a decedat si nu a fost casatorita si nici nu a avut copii. Casa respectiva a fost a doamnei cu care a trait in concubinaj ( casa parinteasca a dansei). Intrebarea mea este : eu ca si nepoata am dreptul la mostenire? Va multumesc
Nu, pentru că nu îi sunteti rudă.
Nici macar unchiul nu o moștenește, nefiind căsătoriți.
Dacă doamna respectiva nu mai are niciun fel de rude pana la gradul patru și nici nu a lăsat testament, succesiunea e vacanta si o preia statul.