Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dobanda legala remuneratorie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dobanda legala remuneratorie

Va rog frumos sa ma ajutati cu urmatoarea informatie : am acordat salariatilor in oct 2019, transa I, drepturi castigata in urma unei hot. jud. (drept salarial anume un spor conditii vatamatoare ) . Acum calculam actualizarea cu indicele de inflatie si dobânda legală remuneratorie . Intrebarea mea este daca la aceste sume sau cel putin la dobanda remuneratorie se retine numai impozitul ? As dori sa stiu si baza legala. Multumesc.
george-neagu, moderator
Sumele reprezentand salarii stabilite prin decizii judecatoresti definitive si irevocabile, inclusiv dobanzile legale remuneratorii si actualizarea acestor sume cu rata inflatiei constituie venituri salariale si se supun impozitarii specific, respective impozit pe venit, CAS (pensii), CASS (sanitate) si CAM (contributia asiguratorie la munca).