Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mai trebuie succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mai trebuie succesiune

Bunicul are titlul de proprietate îi lasă prin testament nepotului său casa plus teren!Testamentul nu este atacat de nimeni!Nepotul îi lasă prin testament la alt nepot, testament la notarul public ,cea ce a dobândit de la bunic!Cel care a făcut cel de-al testament a murit și nu are moștenitori direcți care să atace testamentul!Mai trebuie făcută succesiune sau se poate încheia contact de vanzare cumpărare?Mulțumesc anticipat!
Da, trebuie dezbătută succesiunea.
De fapt succesiunile.
Testamentul este doar o dispoziție pentru cauza de moarte, nicidecum un act de proprietate.
sau se poate încheia contact de vanzare cumpărare?

cine vinde, cine cumpara ?
Pana nu intabuleaza o proprietate, nu are ce sa vanda. Sa mearga cu testamentul ala la notar sa vada ce e cu el.