avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mai trebuie succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mai trebuie succesiune

Bunicul are titlul de proprietate îi lasă prin testament nepotului său casa plus teren!Testamentul nu este atacat de nimeni!Nepotul îi lasă prin testament la alt nepot, testament la notarul public ,cea ce a dobândit de la bunic!Cel care a făcut cel de-al testament a murit și nu are moștenitori direcți care să atace testamentul!Mai trebuie făcută succesiune sau se poate încheia contact de vanzare cumpărare?Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:16, 12 Mai 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, trebuie dezbătută succesiunea.
De fapt succesiunile.
Testamentul este doar o dispoziție pentru cauza de moarte, nicidecum un act de proprietate.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
sau se poate încheia contact de vanzare cumpărare?

cine vinde, cine cumpara ?
Pana nu intabuleaza o proprietate, nu are ce sa vanda. Sa mearga cu testamentul ala la notar sa vada ce e cu el.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog sfatuiti-ma!!! dreptul meu la mostenire?!?!? Audry Audry Buna ziua! Am mai explicat cazul acesta si nu prea am primit raspunsuri (de fapt cred ca n-am explicat bine). Situatie: tatal meu are un certificat de ... (vezi toată discuția)
Mostenire laura_copaci laura_copaci Am si eu o problema in legatura cu mostenirea mai exact bunicul meu a murit in 1983 ,dupa moartea lui averea sa impartit intre bunica mea ,tatal meu si fratele ... (vezi toată discuția)
Mostenire de la bunic la nepoti dodo2009 dodo2009 Buna ziua, As dori si eu cateva lamuriri intr-o problema de mostenire si de aceea va voi prezenta pe scurt situatia. In 2007 a murit bunicul nostru din partea ... (vezi toată discuția)