Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Recidiva
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Recidiva

Buna ziua, daca ai fost condamnat la închisoare cu executare , 3 ani , dupa care ai fost liberat condiționat si dupa un timp esti prins ca vinzi droguri mai ai vreo șansa sa Primești închisoare cu Suspendare? Sau sa scapi de arestul preventiv ?
Nu, întrucât ați comis fapta în stare de recidivă și aflându-vă în timpul liberării condiționate, înainte de reabilitare. Dacă veți fi condamnat, atunci veți executa și restul de pedeapsă neexecutat din pedeapsa de 3 ani alături de pedeapsa pentru noua infracțiune, care poate fi între 3 și 15 ani conform legii.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator