avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere părinților pentru supravegherea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere părinților pentru supravegherea copiilor, în situația închiderii temporare a unităților de învățământ

Dupa aparitia Legii nr. 19 din 14 martie 2020, incepand din 16 martie sotia a ramas acasa pentru supravegherea copilului in varsta de 11 ani. Din 23 martie, eu am intrat in program de telemunca. Are sotia dreptul la zile libere platite conform legii respective?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:24, 26 Mai 2020
Da, are dreptul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 19 sefu2509 sefu2509 Buna ziua, Doresc un raspuns concludent la situatia specificata mai jos, care sa ma ajute sa inteleg aplicarea legii 19/2020 prin aplicarea acelui procent ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 19/2020 noa noa Beneficiaza persoana care nu isi poate lua zile libere platite conform lg. 19/2020, de majorarea salariala prevazuta de lg. 19/2020, in cazul in care ... (vezi toată discuția)
Legea 19/2020 și decretul 195/2020 Florentina N Florentina N Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea speta si am nevoie de o opinie juridica obiectiva.... Conform celor inscrise la art. 1 alin. (2) din Legea 19/2020, ... (vezi toată discuția)