Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere părinților pentru supravegherea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere părinților pentru supravegherea copiilor, în situația închiderii temporare a unităților de învățământ

Dupa aparitia Legii nr. 19 din 14 martie 2020, incepand din 16 martie sotia a ramas acasa pentru supravegherea copilului in varsta de 11 ani. Din 23 martie, eu am intrat in program de telemunca. Are sotia dreptul la zile libere platite conform legii respective?
Da, are dreptul.