Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Este necesara adeverinta de vechime in munca (extras ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Este necesara adeverinta de vechime in munca (extras REVISAL) pt dosar pensionare ?

Buna ziua, am 59 ani si 4 luni si incepand cu 27 mai 2020 indeplinesc conditiile de iesire la pensie la limita varsta, luand in considerare cei 8 ani de lucru in grupa 2-a de munca (lucrez neintrerupt ca inginer, studii universitare de zi, din 1984 pana in prezent)'
Intentionez sa depun dosarul de pensionare la Casa de pensii vreau sa va adresez urmatoarea intrebare:
in prezent, mai este necesar (obligatoriu) sa cer de la angajator ultima adeverinta de vechime in munca (cea cu extrasul REVISAL) pt dosar ? Precizez ca am deja adeverinta angajatorului cu veniturile si sporurile permanente si cartea de munca completa, iar angajatorul (privat) a depus la zi toate sumele/taxele necesare pt salariati dpdv pensii.
Conform legii, am obligatia de a anunta angajatorul cand voi primi decizia de pensionare (transmitand o copie ?) sau pot pastra Decizia pensionare si sa anunt angajatorul numai atunci cand voi dori incetarea activitatii ?
Angajatorul doreste sa ma pastreze in activitate.
Va multumesc pentru raspuns !
H.G.257/2011
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, după caz:
a) pentru pensia pentru limită de vârstă, anticipată și anticipată parțială:
– cerere pentru înscrierea la pensie (anexa nr. 6);
– carnetul de muncă (original și copie);
– carnetul de muncă pentru membrii CAP (original și copie);
– carnetul de asigurări sociale pentru agricultori (original și copie);
– alte acte prevăzute de lege privind vechimea în muncă sau vechimea în serviciu realizată;
– actele de stare civilă ale solicitantului: BI/CI, certificat de naștere și de căsătorie (original și copie);
– livretul militar (original și copie);
– diploma de absolvire a învățământului universitar (original și copie) și adeverința din care să rezulte durata normală, perioada studiilor și faptul că acestea au fost urmate la zi;
– dovada echivalării de către statul român a cursurilor desfășurate în cadrul unor instituții de învățământ universitar din străinătate;
– adeverința privind sporurile cu caracter permanent reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de muncă (original);
– adeverința privind condițiile de muncă deosebite, speciale și/sau alte condiții (original);
– procura specială, pentru mandatar (original și copie);
– acte pentru dovedirea calității de beneficiar al Decretului-lege nr. 118/1990, republicat, și/sau al Legii recunoștinței față de eroii-martiri și luptătorii care au contribuit la victoria Revoluției române din Decembrie 1989, precum și față de persoanele care și-au jertfit viața sau au avut de suferit în urma revoltei muncitorești anticomuniste de la Brașov din noiembrie 1987 nr. 341/2004, cu modificările și completările ulterioare;
– dovada încetării calității de asigurat în cazul înscrierii la pensie anticipată sau pensie anticipată parțială, pentru persoanele care, la data solicitării, nu mai au calitatea de asigurat (original);
– adeverință care să ateste perioadele de activitate realizate după data de 1 ianuarie 2011 (original);
– alte acte întocmite potrivit prevederilor legale prin care se dovedesc elemente necesare stabilirii drepturilor de pensie;

Va multumesc frumos pentru raspuns, stimate domnule avocat ! Conform legii, am obligatia de a anunta angajatorul cand voi primi decizia de pensionare (transmitand o copie ?) sau pot pastra Decizia pensionare si sa anunt angajatorul numai atunci cand voi dori incetarea activitatii ?
Angajatorul doreste sa ma pastreze in activitate.
Va multumesc pentru raspuns !
b26ddg, utilizator
Eu nu sunt avocat.
Daca angajatorul doreste sa pastreze, interesul d-vostra este sa vi se incheie un CIM si sa se deschida altul nou, pentru a cumula pensia cu salariul.
In ceea ce priveste CIM, ati fost lamurita de catre d-nul consilier juridic Cornel Vasile, aici:

www.avocatnet.ro/forum/discu...
Carp Mircea, utilizator