Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Cum radiem mașina fără acte?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Cum radiem mașina fără acte?

Mașina a fost dată la fier vechi cu ani în urmă,nu mai avem și nici nu mai exista fier vechi unde am dat o, cum se procedează sa fie scoasă de la impozit pt a nu îl mai plati degeaba ,ea neexistând de mai multi ani?
Mergeti la Directia de taxe si impozite si intrebati acolo, stiu ca se putea da o declaratie pe proprie raspundere in fata notarului din care sa rezulte ca nu mai aveti auto si acesta nu mai exista...
Exista solutionare si in cazul dv
Incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai sunteti proprietarul vehiculului cu datele de identificare XXX ca urmare a predarii acestuia in anul YY la operator economic
In baza declaratiei notariale solicitati la administratia fiscala teritoriala radierea auto pe proprie raspundere
Administratia fiscala urmeaza sa dispuna radierea auto de pe rol fiscal dupa achitarea integrala a debitului in evidenta
Succes !