Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Scoaterea autovehiculului de la impozit
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Scoaterea autovehiculului de la impozit

Am avut o masina care am duso la fier vechi dar nu am luat nici o chitanta de acolo pe ia. Cum pot sa o scot de la impozit? sunt la zi cu impozitul masini.multumesc anticipat
Desfasurati demersuri sa obtineti de la operatorul economic document justificativ pentru predarea primirea vehiculului,document in baza caruia puteti radia de pe rol fiscal auto
Mai intai ar trebui sa scoateti mesajul dublat! Cred ca aveti nevoie de un certificat de distrugere a masinii si cu el faceti radierea din circulatie si apoi scoaterea din evidenta.
Sunt doi pasi pe care va trebui sa ii parcurgeti>
1. Mergeti la Administratia financiara de care apartineti si solicitati radierea de la plata a automobilului (atentie! trebuie completata o cerere tip, si depuse o serie de copii dupa alte documente cerute si in original precum si absenta oricaror datorii catre bugetul de stat).
2. Cu rezolutia de la administratia financiara trebuie mers la Politie (sediul din Pipera,pt. Bucuresti) unde sa solicitati Radierea din circulatie a automobilului (aici veti depune deasemenea o cerere tip, talonul si cartea de identitate in original, precum si placutele de inmatriculare).

Dupa toate acestea faptul ca pastrati automobilul sau il duceti la casat tine doar de optiunea dvs. Oricum cei care deja vi l-au casat trebuia sa vada cele 2 radieri precum sau macar dovada ca acesta v-a apartinut.
Concret dv ati predat auto la unitate fier vechi dar nu ati solicitat document justificativ
Puteti solutiona radierea auto,incheind declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept bunul mobil,urmare predarii la unitate specializata
In baza declaratiei notariale,solicitati la autoritatea fiscala radierea auto pe proprie raspundere
Autoritatea fiscala va dispune radioerea auto dupa achitarea eventualeor debite in evidenta
Cu documentul emis de administratia fiscala solicitati la SPR evidenta auto,radierea din circulatie a vehiculului cu datele de identificare din CIV