Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Durata proces
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Durata proces

Buna ziua.In data de 13.02.2020 a fost înregistrat la tribunal,dosarul pt majorarea pensiei de intretinere,iar pe data de 11.03.2020 a fost ultima modificare.De atunci nimic..nici citatie,nici sedinta stabilita.Mentionez ca este vorba de orașul Giurgiu,iar paratul lucreaza si locuieste in Italia.Dupa parerea dvs. ar m-ai dura mult,măcar pana la stabilirea primei înfățișări?Multumesc anticipat ptr raspuns
Doamna de la data introducerii acțiunii dvs a.avut loc o situație excepțională și anume instaurarea stării de urgență prin decret al președintelui.Prin decretul respectiv au fost suspendate cauzele aflate pe rolul instantelor(în proporție de 90%) urmând să se repună pe rol la încetarea stării de urgență.Anterior acestei situații a avut loc o grevă a magistraților asa ca nici Dumnezeu nu poate aprecia în ce stadiu se află dosarul dvs și cat ar putea sa mai dureze.Tinand cont ca suntem in iunie și ca doar în luna iulie mai judeca instanțele , septembrie-octombrie este un termen probabil.Puteti întreba la arhiva care este stadiul dosarului daca se afla tot în procedura prealabilă/administrativă etc.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Am inteles.Multumesc frumos pt raspuns
Ar fi cam trebuit sa fie un termen de judecata pana acum.
Sa nu aveti insa probleme procedurale si sa se blocheze procesul.