Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Un caz
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Un caz

Salutare, sunt din Bucuresti si am fost gasit de civili in vama veche cu o cantitate putina de mdma praf.
Care sunt consecintele, este nevoie de avocat?
Banuiesc ca vreti sa spuneti politisti imbracati in civil.
Vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiuni prev. si ped. de art. 4 din Legea 143/2000.
Dupa ce se primeste rezultatul expertizei si se confirma ca substanta respectiva este drog, veti fi citat in calitate de suspect la DIICOT.
În cazul săvârşirii infracţiunilor prevăzute la art. 4, procurorul dispune, în termen de 24 de ore de la începerea urmăririi penale, evaluarea consumatorului de către centrul de prevenire, evaluare şi consiliere antidrog, în scopul includerii acestuia în circuitul integrat de asistenţă a persoanelor consumatoare de droguri.
Angajati-va avocat si stabiliti impreuna strategia apararii.