Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bataie sau autoaparare in ce context?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Bataie sau autoaparare in ce context?

Daca cineva vine la mine si ma impinge in repetate randuri si devine agresiv, incerc sa calmez si sa aplanez situatia, ok. Dar daca el ma ataca apoi eu il bat, apoi el merge la politie spunand ca el nu a facut nimic. Este autoaparare sau l am batut iar in co secinta voi primi amenda.?
Bună seara,
Conform codului penal, este în legitimă apărare persoana care săvârșește fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat și injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporțională cu gravitatea atacului.
Prin urmare, dacă sunt întrunite și dovedite aceste aspecte, vorbim de legitima apărare.
Daca il bateți depășiți legitima aparare.
Trebuie sa va aparati si nu sa îl bateți ca sa fie legiima aparare.