Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna, tatal meu doreste sa treaca apartamentul in care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna, tatal meu doreste sa treaca apartamentul in care locuieste ...

Buna, tatal meu doreste sa treaca apartamentul in care locuieste pe numele meu, mai am o sora (nu are grija de el, nu I’ll viziteaza)cum sa procedam?
Apartamentul in cauza este un bun comun al parintilor ? daca da, trebuie si acordul mamei. Daca mama a decedat, este dezbatuta succesiunea? In acest caz daca dvs si sora dvs ati renuntat la partea de mostenire de pe urma mamei si tatal a devenit unic proprietar , va poate vinde fara probleme. Daca nu exista alte prrobleme din punct de vedere al succesiunii, tatal dvs fiind unic proprietar si nu este foarte batran( caz in care se cere un aviz ), va poate vinde dvs apartamentul fara vre-un acord al surorii dvs. Puteti incheia si un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere, asumandu-va obligatia sa aveti grija de el pana la sfarsitul vietii si el sa locuiasca in apartament evident tot pana la sfarsitul vietii.

Mariana D. a scris:

Apartamentul in cauza este un bun comun al parintilor ? daca da, trebuie si acordul mamei. Daca mama a decedat, este dezbatuta succesiunea? In acest caz daca dvs si sora dvs ati renuntat la partea de mostenire de pe urma mamei si tatal a devenit unic proprietar , va poate vinde fara probleme. Daca nu exista alte prrobleme din punct de vedere al succesiunii, tatal dvs fiind unic proprietar si nu este foarte batran( caz in care se cere un aviz ), va poate vinde dvs apartamentul fara vre-un acord al surorii dvs. Puteti incheia si un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere, asumandu-va obligatia sa aveti grija de el pana la sfarsitul vietii si el sa locuiasca in apartament evident tot pana la sfarsitul vietii.

Buna seara,
Mama a decedat iar Noi am facut succesiune doar pt jumatea de apartament care a apartinut mamei.
Tatal doreste sa mi faca acte pe jumatatea ce ii apartine plus procentul rezultat din jumatatea mamei.
Arcadiavegas, utilizator