avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna, tatal meu doreste sa treaca apartamentul in care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna, tatal meu doreste sa treaca apartamentul in care locuieste ...

Buna, tatal meu doreste sa treaca apartamentul in care locuieste pe numele meu, mai am o sora (nu are grija de el, nu I’ll viziteaza)cum sa procedam?
Cel mai recent răspuns: Arcadiavegas , utilizator 18:57, 23 Iulie 2020
Apartamentul in cauza este un bun comun al parintilor ? daca da, trebuie si acordul mamei. Daca mama a decedat, este dezbatuta succesiunea? In acest caz daca dvs si sora dvs ati renuntat la partea de mostenire de pe urma mamei si tatal a devenit unic proprietar , va poate vinde fara probleme. Daca nu exista alte prrobleme din punct de vedere al succesiunii, tatal dvs fiind unic proprietar si nu este foarte batran( caz in care se cere un aviz ), va poate vinde dvs apartamentul fara vre-un acord al surorii dvs. Puteti incheia si un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere, asumandu-va obligatia sa aveti grija de el pana la sfarsitul vietii si el sa locuiasca in apartament evident tot pana la sfarsitul vietii.

Mariana D. a scris:

Apartamentul in cauza este un bun comun al parintilor ? daca da, trebuie si acordul mamei. Daca mama a decedat, este dezbatuta succesiunea? In acest caz daca dvs si sora dvs ati renuntat la partea de mostenire de pe urma mamei si tatal a devenit unic proprietar , va poate vinde fara probleme. Daca nu exista alte prrobleme din punct de vedere al succesiunii, tatal dvs fiind unic proprietar si nu este foarte batran( caz in care se cere un aviz ), va poate vinde dvs apartamentul fara vre-un acord al surorii dvs. Puteti incheia si un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere, asumandu-va obligatia sa aveti grija de el pana la sfarsitul vietii si el sa locuiasca in apartament evident tot pana la sfarsitul vietii.

Buna seara,
Mama a decedat iar Noi am facut succesiune doar pt jumatea de apartament care a apartinut mamei.
Tatal doreste sa mi faca acte pe jumatatea ce ii apartine plus procentul rezultat din jumatatea mamei.
Ultima modificare: Joi, 23 Iulie 2020
Arcadiavegas, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de intretinere diandra72 diandra72 Buna ziua,tatal meu,de 78 ani,doreste sa faca un contract de intretinere si sa treaca casa pe numele meu,sotia lui,mama mea a decedat acum 3 ani,nu a facut ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am de discutat o succesiune, pentru un apartament ... moni22 moni22 Buna ziua, am de discutat o succesiune, pentru un apartament detinut de parinti, mama a decedat. Eu am trei surori si eu trebuie sa trimit o procura pentru a ... (vezi toată discuția)
Moștenire, succesiune, renunțare succesiune! . Alina Palade Alina Palade Bună ziua, situația sta în felul următor :tatăl meu este decedat, noi suntem doua surori și mama în viață dar ea este cu Avc și este în grija mea, ... (vezi toată discuția)