Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestatie decizie de respingere dosar de handicap ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestatie decizie de respingere dosar de handicap (cancer)

Bună ziua. Sunt din Galați. Am fost diagnosticată cu cancer la sân anul acesta, (2020) mastectomie, ganglion în metastază. Acum fac chimioterapie și după radioterapie. Pe lângă faptul că nu mi-a fost aprobată cererea ptr. proteză, am depus cerere ptr. dosar de handicap, dar mi-a fost respins. Sunt singură, sunt pensionară. Starea mea se degradează, după fiecare ședință. Am 1800. Mulți din ei se duc pe medicamente. Depun contestația împreună cu tot dosarul care include diagnosticul meu? Vă rog din suflet să mă ajutați, nu am crezut vreodată că o să trec prin așa ceva.
Depuneti alaturat la contestatie toate actele pe care le considerati relevante pentru judecata.
Contestația o depun la sediul DGASPC Galați sau la tribunal?(nu știu). Sau la ambele instituții? Vă mulțumesc ptr.răspuns.
Depuneti la ambele institutii ca sa nu va doara capul.

Va doresc succes!
Contestatia se depune în termen de 30 de zile calendaristice de la comunicarea deciziei, la instanța de contencios administrativ competentă, potrivit Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificările și completările ulterioare, cererile adresate instanței fiind scutite de taxa judiciară de timbru.