Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vouchere de vacanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vouchere de vacanta

Buna ziua!
Am depus demisia in 2 aprilie 2020, decizia de incetare s-a facut cu data de 15.07.2020
In data de 05.08.2020 am primit notificare de la firma de care apartine cardul de tichete de masa ca in contul meu de card de turist au fost livrati banii aferenti ( 1450lei).
Card turist fizic nu am.
Raporturile de munca fiind incheiate, dar nu am primit inca drepturile banesti aferente concediului de odihna neefectuat, pot primi contravaloarea tichetelor de vacanta pentru perioada lucrata din 2020?
Imi pot suspenda acest drept dat fiind faptul ca decizia de incetare e cu 15.07?

Cred ca valoarea livrata(1450) e prea mare, ea fiind pt intreg anul 2020. Eu lucrand doar 4 luni.
La firma nu am pe cine intreba. Toti sunt necunoscatori.
Multumesc!
nataliaz, utilizator
Puteti primi contravaloarea tichetelor de vacanta pentru perioada efectiv lucrata din 2020.

Cuantumul acordat salariaților sub forma voucherelor de vacanță se stabilește, în condițiile legii, de către angajatori proporțional cu perioada de exercitare a raportului de serviciu sau durata contractului de muncă, într-un an calendaristic.