avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 372 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... am imprumutat cuiva o suma de bani si avem contract ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

am imprumutat cuiva o suma de bani si avem contract notrial care ...

am imprumutat cuiva o suma de bani si avem contract notrial care prevede faptul ca in fiecare luna imi va platii rata,
persoana a platit decat 2 rate la inceput, apoi 1 an de zile aproape n-a platit nimic si acum a platit aproape 2 rate.

Am inteles ca se poate prescrie dupa 3 ani de neplata, ceea ce nu stiu este daca sunt 3 ani de la data actului notarial sau de la ultima rata platita?

totodata ce se poate face daca persoana nu plateste? Am inteles de la notar ca ii pune oprire pe conturi, dar cred ca este f usor sa jonglezi cu aceste conturi. Mentionez ca persoana in cauza nu are detine bunuri.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Company Advising , utilizator 07:38, 11 August 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
persoana e angajata ? i se poate pune poprire pe salariu.
Termenul de 3 ani, curge de la data scadenta, fiecare plata intrerupe termnul de prescriptie.
Este plecata din Romania....

Multumesc

gi-jane2 a scris:

persoana e angajata ? i se poate pune poprire pe salariu.
Termenul de 3 ani, curge de la data scadenta, fiecare plata intrerupe termnul de prescriptie.


si acum a platit aproape 2 rate.

poate totusi, plateste..
daca nu si suma e impoartanta, o puuteti executa si in strainatate. stiti in ce tara e si daca lucreaza sau are bunuri ?

Da, Franta. Ea spune ca munceste, dar nu stiu sigur. Suma e f mare. Bunuri cu siguranta nu are pe numele ei

Multumesc din nou

gi-jane2 a scris:

si acum a platit aproape 2 rate.

poate totusi, plateste..
daca nu si suma e impoartanta, o puuteti executa si in strainatate. stiti in ce tara e si daca lucreaza sau are bunuri ?



Daca suma este foarte mare - mergeti la executor si puneti contractul in executare in Romania. Puteti sa executati si conturile deschise in afara in baza recunoasterii titlului executoriu. Dar trebuie sa demarati procedura de executare. Prescriptia curge de la ultima plata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere credit Georgia_cs Georgia_cs buna ziua. in mai 2009 am luat un credit de nevoie personale cu o perioada de rambursare de 10 ani, fara nici o garantie. nu am mai platit rata din aprilie ... (vezi toată discuția)
Ajutor pentru credit de nevoi personale neplatit elviszft elviszft Buna ziua au trecut aproape patru ani de cind nu am mai platit nici o rata la banca din creditul de nevoi personale in franci elvetieni,creditul meu a fost ... (vezi toată discuția)
Prescriere datorii 2 robertaarmena robertaarmena Buna ziua! Intrebarea este urmatoarea: Am avut un cont care a inregistrat restante dar de aproximativ 4 ani nu am mai primit nimic de la ei pana azi,cand ... (vezi toată discuția)