Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... De fiecare data cand intru in Romania sau ies prin ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

De fiecare data cand intru in Romania sau ies prin aeroport, ...

De fiecare data cand intru in Romania sau ies prin aeroport, mi se verifica pasaportul si mi se spune ca sant o persoana de interes pentru SRI cum as putea sa fac si la cine sa apelez ca sa sterg acel consemn, precizez ca nu am antecedente si chiar si muncitori de acolo politistii de frontiera sant uimiti de acest lucru
Stiu si eu? SRI coopereaza cu alte servicii de informatii din alte tari. Nu puteti sti cine v-a turnat, in ce tara, pentru ce fapta. Adeseori un simplu e-mail interceptat din care s-ar intelege terorism sau colectare de fonduri pentru teroristi este suficient. De ex. doi tineri britanici s-au laudat pe Facebook ca vor distruge America (ceea ce in jargonul folosit de ei insemna ca se vor imbata crita acolo). Au fost anchetati de FBI si expulzati inapoi in Marea Britanie, primind interdictie pe SUA. Da, asta inseamna ca nu pot zbura catre un aeroport american, chiar si in tranzit (aeroporturile americane nu au zona extrateritoriala).

Un musulman olandez a fost dat in judecata in drept penal pentru ca a colectat fonduri pentru refugiatii care facusera parte din Statul Islamic (ISIS sau ISIL). El privea asta drept act de caritate, dar legile olandeze interzic sa ajute pe cei asociati cu Statul Islamic.
tgeorgescu, utilizator