Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Alegerea regimului matrimonial
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Alegerea regimului matrimonial

Bună seara am o intrebare urmează să recunosc casatoria in România și stau in dubi cum ar fi mai bine sa declar cu bunuri comune sau separate menționez ca noi ne-am căsătorit in Germania acum doi ani si abea acum am ajuns in țară si vrem sa recunoaștem casatoria și in țară. De la starea civila ne-a spus că trebuie sa dăm o declarație in privința asta . Mă poate cineva lămurit cum e cu chestia asta ? Mulțumesc anticipat
In Romania exista 3 regimuri matrimoniale:
1. Comunitatea legală de bunuri.
Este regimul normal, clasic, care se aplică de drept.
Ce achiziționati in timpul căsătoriei este bun comun, indiferent ca actul de achiziție este semnat doar de dvs sau doar de sot, iar la divorț se împarte.
Fac excepție bunurile dobândite anterior căsătoriei, cele primite prin donație, testament, moștenire, care sunt si raman bunurile proprii ale fiecărui soț.

Urmatoarele regimuri sunt speciale, fiind necesar să se încheie la notar.
2. Separația de bunuri.
Tot ce cumpara fiecare in timpul căsătoriei este bun propriu. Mai pe românește "fiecare cu ale lui".
Puteti achiziționa și bunuri împreună, însă veti fi coproprietari in indiviziune și va trebui să stabiliți în contract ce cota va avea fiecare (Nu e obligatoriu să fie parti egale).

3. Comunitatea convențională.
Se aplica atunci cand unul dintre dvs are un bun propriu și dorește să îl transforme în bun comun.

Indiferent ce varianta alegeți, în caz de deces, dreptul la moștenire al sotului supraviețuitor va rămâne acelasi.