Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua , lucrez la o companie din 10.10.2019 , in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua , lucrez la o companie din 10.10.2019 , in luna Iulie ...

Buna ziua , lucrez la o companie din 10.10.2019 , in luna Iulie am intrat in șomaj pentru o luna de zile , imediat după ce am fost data in șomaj tehnic am aflat ca sunt însărcinată , am anunțat firma însă acestia mi-au prelungit Șomajul tehnic pe încă doua luni . Întrebarea mea este , dacă eu am o sarcina cu risc și doctorul ginec îmi da o scrisoare sau adeverința care atesta sarcina cu risc , cu care ma prezint la medicina muncii , sarcina cu risc anulează Șomajul tehnic ? Sau doar concediul medical îl anulează ?
Concediul medical (concediu de maternitate; concediu pentru incapacitate temporara de munca - inclusiv cel de risc maternal) are prioritate in fata "somajului tehnic".
Cornel Vasile, Consilier juridic