avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua , lucrez la o companie din 10.10.2019 , in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua , lucrez la o companie din 10.10.2019 , in luna Iulie ...

Buna ziua , lucrez la o companie din 10.10.2019 , in luna Iulie am intrat in șomaj pentru o luna de zile , imediat după ce am fost data in șomaj tehnic am aflat ca sunt însărcinată , am anunțat firma însă acestia mi-au prelungit Șomajul tehnic pe încă doua luni . Întrebarea mea este , dacă eu am o sarcina cu risc și doctorul ginec îmi da o scrisoare sau adeverința care atesta sarcina cu risc , cu care ma prezint la medicina muncii , sarcina cu risc anulează Șomajul tehnic ? Sau doar concediul medical îl anulează ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:30, 1 Septembrie 2020
Concediul medical (concediu de maternitate; concediu pentru incapacitate temporara de munca - inclusiv cel de risc maternal) are prioritate in fata "somajului tehnic".
Ultima modificare: Marți, 1 Septembrie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil din somaj arg ramona arg ramona buna seara.am o intrebare,daca ma puteti ajuta.momentan sunt in somaj si termin somajul pe data de 30.03.2011.care este ultima data pana la care pot depune ... (vezi toată discuția)
Dreptul la concediu medical si dreptul la concediu de maternitate si indemnizatia de maternitate alextudoran alextudoran Sotia mea are un contract care a inceput pe 22.08.2016 si se termina pe 24.08.2018, si este insarcinata in 6 saptamani poate avea dreptul la concediu medical ... (vezi toată discuția)
Concediu de risc maternal, concediu de odihna Mady30 Mady30 Sunt insarcinata si am aflu in urmatoarea situatie m-am facut cerere pentru concediu de odihna pana pe data de 13.03.2015, la sfarsitul luni ianuarie 2015 ... (vezi toată discuția)