Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la concediu medical si dreptul la concediu de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la concediu medical si dreptul la concediu de maternitate si indemnizatia de maternitate

Sotia mea are un contract care a inceput pe 22.08.2016 si se termina pe 24.08.2018, si este insarcinata in 6 saptamani poate avea dreptul la concediu medical si pe cat timp?
Doctora de ginecologie i-a recomandat repaus la pat 2 saptamani.
Poate sta in concedii medicale pana naste, adica data prevazuta este 13.07.2018?
Are dreptul sa ia indemnizatia de maternitate timp de 2 ani de zile considerand ca naste pe 13 iulie 2018 si ca contractul se incheie pe 24.08.2018?
Conform prevederilor Ordinului comun MS + CNAS nr. 43/19.01.2016 + nr. 8/ 13.01.2016 s-a modificat art. 58 din OMS+CNAS nr. 60/32/2006 si concediul de risc maternal se elibereaza de medicul de familie sau medicul de specialitate obstretica-ginecologie cu avizul medicului de medicina muncii, pe o perioada de maxim 30/31 zile calendaristice, pe o durata totala de maxim 120 de zile, in intregime sau fractionat, asiguratelor gravide, asiguratelor care au nascut recent sau alapteaza.
@ alextudoran

Răspunsul este afirmativ la întrebarile dvs.

OUG 158/2005 prevede ca:

Art. 13. - (1) Durata de acordare a indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă este de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotită din prima zi de îmbolnăvire.
(2) Începând cu a 91-a zi, concediul se poate prelungi de către medicul specialist până la 183 de zile, cu aprobarea medicului expert al asigurărilor sociale.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua,
Sa inteleg ca sotia poate avea maxim 120 de zile adunate de la doctor de familie si cel de ginecologie, nu-i asa!
Medicul de medicina muncii este cel care da avizul celui de ginecologie si medicului de familie pentru a prescrie concediile medicale sau nu ?
Va multumesc,
Durata concediului de risc maternal este de 30/31 de zile sau de maxim 120 de zile?
Dar concediul medical este tot demaxim 120 de zile?
Va multumesc
Cele 30/ 31 de zile se refera la durata maxima a concediului de risc maternala care se acorda intr-o luna, urmand a se prelungi,apoi, lunar, pana la maxim 120 de zile.
Concediul de risc maternal se poate da de unul din cei doi medici pentru maxim 120 de zile.
Medicul specialist de medicina muncii isi pune un aviz pe concediul de risc maternal dat de unul din cei 2 medici (acestia apreciaza riscul maternal), aviz care este obligatoriu pentru angajator.