Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Despre venituri din chirii si indemnizatie crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Despre venituri din chirii si indemnizatie crestere copil!

Buna ziua! Daca detin un apartament impreuna cu sotul pentru care obtin venituri din chirie de 15.000 lei/an (contract inregistrat la anaf pe numele meu) , pot beneficia de indemnizatie crestere copil?multumesc!
alexandrapu, utilizator
1. Veniturile din chirii nu se iau in considerare la calculul indemnizatiei pentru CCC.

2. OUG 111/2010
art.3
(1) În sensul prezentei ordonanțe de urgență, veniturile din salarii și asimilate salariilor, din activități independente, din drepturi de proprietate intelectuală și din activități agricole, silvicultură și piscicultură prevăzute la art. 2 alin. (1) sunt cele definite la art. 67, art. 70, art. 76 alin. (1) și (2) și art. 103 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare.
.....

Veniturile din chirii - Venituri din cedarea folosinţei bunurilor - sunt reglementate de art.83 - 90 din Codul fiscal.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pt raspuns! Mentionez faptul ca si lucrez, dar nu inteleg daca am dreptul la concediul de crestere copil de la serviciu in cazul in care obtin venit din inchiriere bun?multumesc
Aveti dreptul la concediul de cresterea copilului in baza veniturilor realizate din salariu.

Pentru veniturile realizate din chirii pe durata cat sunteti in CCC, intrebati la AJPIS.