Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua!Am nascut in data de 14 .12.2018.Intrebarea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua!Am nascut in data de 14 .12.2018.Intrebarea mea este ...

Buna ziua!Am nascut in data de 14 .12.2018.Intrebarea mea este cand ar trebui sa ma întorc la munca in conditiile in care soțul meu nu lucrează de 2 ani si deci nu ar fi putut să își ia acea lună poștă.Multumesc anticipat!

Daca doriti sa primiti stimulent de insertie , trebuie sa reveniti la munca cu cel puțin 60 de zile înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani.

Daca nu doriti sa primiti stimulent de insertie , trebuie sa reveniti la munca in ziua urmatoare celei in care copilul implineste varsta de 2 ani, in acest caz tatal trebuie sa depuna la AJPIS declaratia ca nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia CCC.
Cornel Vasile, Consilier juridic