Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Data incetare suspendare cim, concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Data incetare suspendare cim, concediu crestere copil

Buna ziua,
Ma aflu in concediu maternal pana in data de 04 sept; de la serv mi s-a dat o cerere pentru suspendarea cim pe care trebuie sa o completez si cu data incetarii suspendarii cim.
Eu ce data trebuie sa trec: cand implineste copilul 2 ani/1 an si 10 luni?
Si trebuie sa ma intorc la munca la data pe care o trec in cerere, sau pot sa trec data cand implineste 2 ani si eu sa ma intorc oricand in apropiere de acea data (1,2,3 luni inainte) ?

Multumesc frumos
Care este data nasterii copilului ?
Data nasterii este 20 iunie 2018.

Cornel Vasile a scris:

Care este data nasterii copilului ?

1. Daca nu se doreste a se beneficia de stimulent de insertie :
- daca tatal nu indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
In speta, revenirea la munca se va face in ziua urmatoare ceeli in care copilul implineste varsta de 2 ani.
In speta, revenirea se va face la data de 21.06.2020.

- daca tatal indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, indiferent daca solicita sau nu acest drept - atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile. In speta, revenirea la munca se va face in ziua urmatoare celei in care copilul implineste varsta de 1 an si 11 luni.
In speta , revenirea se va face la data de 21.05.2020.

2. Daca se doreste a se beneficia de stimulent de insertie :
OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ ”luna celuilalt părinte” .

In speta, revenirea se va face inainte de 20.04.2020.
Multumesc frumos.
Cornel Vasile, Consilier juridic