Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Conturile bancare constituite pe numele sotului cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Conturile bancare constituite pe numele sotului cu clauza de ...

Conturile bancare constituite pe numele sotului cu clauza de retragere sotia in periada casatoriei cum se impart la mostenire?
Sotul are trei copii dintr-o casatorie anterioara.
Va multumesc
1/4 sotia si 3/4 copiii.

Contul este din economiile noastre.
Soția nu are dreptul la 1/2 și apoi restul de 1/2 se împarte intre soție și copii soțului din prima căsătorie?
raluk0207 a scris:

1/4 sotia si 3/4 copiii.

Nu. Depozitele sunt considerate bunurile proprii ale defunctului.
Nu are importanta daca banii se afla in numerar, depusi intr-un cont sau chiar constituiti intr-un depozit. Important este cum au fost obtinuti acei bani. Daca sumele provin din veniturile din munca ale unuia dintre soti, ele reprezinta bun comun si, deci, sotiei i se cuvine o cota proprie de 1/2 si inca o cota de 1/4 pe care o mosteneste din jumatatea sotului.

Art. 341: Veniturile din muncă şi cele asimilate acestora
Veniturile din muncă, sumele de bani cuvenite cu titlu de pensie în cadrul asigurărilor sociale şi altele asemenea, precum şi veniturile cuvenite în temeiul unui drept de proprietate intelectuală sunt bunuri comune, indiferent de data dobândirii lor, însă numai în cazul în care creanţa privind încasarea lor devine scadentă în timpul comunităţii.