Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna as avea si eu o intrebare se poate sterge tatal ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna as avea si eu o intrebare se poate sterge tatal nebiologic ...

Buna as avea si eu o intrebare se poate sterge tatal nebiologic de pe certificatul de nastere a copilului?
da, prin tagada sau contestare a recunoasteii paternitatii, dupa cazul in care va aflati.
sunteti casatorita cu tatal, e un copil nascut sau conceput in timpul casatoriei sau l-a recunoscut ?
gi-jane2, moderator
Da, trebuie sa formulati actiune de tagada a paternitatii.
Este necesar sa aveti eliberat certificatul de nastere al copilului.
Contactati un avocat și discutati pe larg etapele, probele, durata, competenta si costurile.
Doar la recunoscut nu suntem casatoriti

gi-jane2 a scris:

da, prin tagada sau contestare a recunoasteii paternitatii, dupa cazul in care va aflati.
sunteti casatorita cu tatal, e un copil nascut sau conceput in timpul casatoriei sau l-a recunoscut ?

In cazul acesta trebuie sa contestati in instanta recunoașterea de paternitate.
Cu toate ca din mesajul mai vechi al dvs reieșea ca sunteti căsătorită in Uk si ati ramas insarcinata cu un alt bărbat, ceea ar însemna că ar trebui formulat un alt tip de actiune.
Poate contactati un avocat sa va lămuriți situatia juridica.
Avocat Neagu Elena, Avocat
se contesta recunoasterea paternitatii care nu corepunde adevarului. in temeiul art 420 ncc.
problema e ca trebuie sa aveti ceva bani pt proces, ca va costa daca ajungeti sa faceti test adn.
puteti face cerere pt ajutor public judiciar daca va incadrati.