avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna as avea si eu o intrebare se poate sterge tatal ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna as avea si eu o intrebare se poate sterge tatal nebiologic ...

Buna as avea si eu o intrebare se poate sterge tatal nebiologic de pe certificatul de nastere a copilului?
Cel mai recent răspuns: Mirabela fedeles , utilizator 00:41, 7 Noiembrie 2020
da, prin tagada sau contestare a recunoasteii paternitatii, dupa cazul in care va aflati.
sunteti casatorita cu tatal, e un copil nascut sau conceput in timpul casatoriei sau l-a recunoscut ?
Ultima modificare: Miercuri, 16 Septembrie 2020
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, trebuie sa formulati actiune de tagada a paternitatii.
Este necesar sa aveti eliberat certificatul de nastere al copilului.
Contactati un avocat și discutati pe larg etapele, probele, durata, competenta si costurile.
Doar la recunoscut nu suntem casatoriti

gi-jane2 a scris:

da, prin tagada sau contestare a recunoasteii paternitatii, dupa cazul in care va aflati.
sunteti casatorita cu tatal, e un copil nascut sau conceput in timpul casatoriei sau l-a recunoscut ?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In cazul acesta trebuie sa contestati in instanta recunoașterea de paternitate.
Cu toate ca din mesajul mai vechi al dvs reieșea ca sunteti căsătorită in Uk si ati ramas insarcinata cu un alt bărbat, ceea ar însemna că ar trebui formulat un alt tip de actiune.
Poate contactati un avocat sa va lămuriți situatia juridica.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Septembrie 2020
Avocat Neagu Elena, Avocat
se contesta recunoasterea paternitatii care nu corepunde adevarului. in temeiul art 420 ncc.
problema e ca trebuie sa aveti ceva bani pt proces, ca va costa daca ajungeti sa faceti test adn.
puteti face cerere pt ajutor public judiciar daca va incadrati.

Alte discuții în legătură

Buna seara este posibil ca si tatal nebiologic sa fie sters de ... Mirabela fedeles Mirabela fedeles Buna seara este posibil ca si tatal nebiologic sa fie sters de pe certificta mentionez ca doar la recunoscut nu am fost casatoriti.Se poate ca prin judecata sa ... (vezi toată discuția)
Copil- paternitate Margaretad Margaretad Buna ziua am o antrebare Am o fetița de 2 luni și mi-am dat seama k nu e a prietenului meu am trecuto pe numele lui acum as putea sa schimb certificatu și ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. ma. confrunt cu următoarea problema. bebelușul ... ilimarce ilimarce Bună ziua. Ma. confrunt cu următoarea problema. Bebelușul născut în Anglia a fost trecut pe certificatul de naștere pe numele mamei și recunoscut de ... (vezi toată discuția)