avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara este posibil ca si tatal nebiologic sa fie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara este posibil ca si tatal nebiologic sa fie sters de ...

Buna seara este posibil ca si tatal nebiologic sa fie sters de pe certificta mentionez ca doar la recunoscut nu am fost casatoriti.Se poate ca prin judecata sa nu fie necesar testul de paternitate?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 12:41, 10 Noiembrie 2020
nu poate fi sters ca e tatal copilul , nu reusiti nici cu judecata daca e tatal lui.
Daca nu e, contestati in instanta recunoasterea ca nu corespunde adevarului si obligatoriu se ajunge la test adn.
Am inteles multumesc frumos.

gi-jane2 a scris:

nu poate fi sters ca e tatal copilul , nu reusiti nici cu judecata daca e tatal lui.
Daca nu e, contestati in instanta recunoasterea ca nu corespunde adevarului si obligatoriu se ajunge la test adn.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am avut un proces de tagada a paternitatii la sectorul 5 in care nu a fost nevoie de testul ADN.
Depinde cum este formulata cererea de avocat, ce alte probe se pot administra, daca partile se află intr-o situatie speciala etc.
Contactati un avocat si stabiliți strategia de aparare in functie de situatia dvs.
Buna ziua,

De principiu, in cauzele cu un astfel de obiect expertiza medico-legala in vederea testarii ADN este dispusa de catre instantele de judecata.

In cazuri de exceptie, cand probatoriile sunt foarte pertinente,instanta poate sa nu ordone efectuarea acestui tip de expertiza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna as avea si eu o intrebare se poate sterge tatal nebiologic ... Mirabela fedeles Mirabela fedeles Buna as avea si eu o intrebare se poate sterge tatal nebiologic de pe certificatul de nastere a copilului? (vezi toată discuția)
Tăgada paternității Ersin Dervis Ersin Dervis Buna ziua. O chestiune am de lămurit, intr-un proces de tăgadă a paternității, daca toate partile implicate recunosc, mai este necesara proba ADN? Unde ... (vezi toată discuția)
Paternitate Ildikoavram Ildikoavram Buna ziua , As avea o rugăminte să mă îndrumați care este cea mai scurta varianta (in timp ) și cu mai puține complicații pentru problemuță mea . ... (vezi toată discuția)