Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Daca se preschimba cartea de identitate ( la termen ) ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Daca se preschimba cartea de identitate ( la termen ) , este ...

Daca se preschimba cartea de identitate ( la termen ) , este necesara si schimbarea permisului auto?
de ce ar fi de schimbat permisul ? schimbati numele ?
adresa nu mai e trecuta acum pe permis
La termen
Ce vreti sa spuneti cu "la termen" ? Cartile de identitate se schimba cind expira si nu au legatura cu schimbarea permisului. Sunt organe diferite care se ocupa cu aceste documente. SPCLEP si DRPCIV.
Trebuie sa schimb si cartea de identitate si permisul de conducere. Ambele expira in lunile următoare. Întrebarea este daca pot schimba întâi permisul si dupa aceea cartea de identitate.
Nu are nici o importanta. Schimbați în ce ordine doriți. Asa le-am schimbat și eu, prima dată permisul și apoi cartea de identitate. În orice caz, acum, cu starea de alertă, valabilitatea lor e prelungită cu 90 de zile (de la data terminării stării de alerta, care nu se va termina prea curând), așa că actele dvs. sunt sigur valabile pina anul viitor.

latka, moderator