Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bunaziua, pot face programare online pentru schimbarea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bunaziua, pot face programare online pentru schimbarea permisului ...

Bunaziua, pot face programare online pentru schimbarea permisului de conducere (expirat de 5 luni) in alta localitate decat cea de resedinta?
Mulțumesc
Gigi81, utilizator
In primul rind permisul dvs. e inca valabil.
De pe site-ul DPRCIV, sectiunea intrebari si raspunsuri:
"Având în vedere situația actuală, se menține valabilitatea permisului de conducere expirat ?

Da. Potrivit art.4 alin.(5) din Legea nr.55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 - ,,Valabilitatea documentelor eliberate de instituţiile şi autorităţile publice, precum şi de entităţile private autorizate conform legii se menţine pe toată perioada stării de alertă, precum şi pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări,"

Suntem in starea de alerta.

Daca totusi doriti sa-l schimbati, de pe aceeasi sectiune:
"Unde depun cererea de preschimbare a permisului de conducere românesc ?

La oricare serviciu public comunitar regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor."

Deci puteti sa va programati unde doriti.
[ link extern ] /
Multumesc frumos pentru răspuns
Multumesc mult
Deci eu daca sunt in italia si vin in romania sunt acoperit de legea europeana de pana la 7 luni cu permisul expirat si merg in alt judet decat cel de resedinta pot sa-mi reannoiesc permisul fara probleme?
Mulțumesc încă o data

latka a scris:

In primul rind permisul dvs. e inca valabil.
De pe site-ul DPRCIV, sectiunea intrebari si raspunsuri:
"Având în vedere situația actuală, se menține valabilitatea permisului de conducere expirat ?

Da. Potrivit art.4 alin.(5) din Legea nr.55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 - ,,Valabilitatea documentelor eliberate de instituţiile şi autorităţile publice, precum şi de entităţile private autorizate conform legii se menţine pe toată perioada stării de alertă, precum şi pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări,"

Suntem in starea de alerta.

Daca totusi doriti sa-l schimbati, de pe aceeasi sectiune:
"Unde depun cererea de preschimbare a permisului de conducere românesc ?

La oricare serviciu public comunitar regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor."

Deci puteti sa va programati unde doriti.
[ link extern ] /

Nu e lege europeana, e legea din Romania. Nu stiu cum reactioneaza alte autoritati din Europa, la vederea permisului., daca veti conduce, pina aici. Veniti cu avionul, sau alt mijloc de transport.
Dar in Romania e valabil acest lucru.
Legea o puteti citi , ca sa va convingeti, aici:
[ link extern ]
Starea de alerta tocmai s-a prelungit incepind de astazi, inca 30 de zile. Deci 120 de zile incepind de astazi, permisul e inca valabil in Romania.

Puteti sa-l schimbati oriunde in Romania.
latka, moderator