avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bunaziua, pot face programare online pentru schimbarea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bunaziua, pot face programare online pentru schimbarea permisului ...

Bunaziua, pot face programare online pentru schimbarea permisului de conducere (expirat de 5 luni) in alta localitate decat cea de resedinta?
Mulțumesc
Ultima modificare: Miercuri, 13 Ianuarie 2021
Gigi81, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 18:53, 13 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In primul rind permisul dvs. e inca valabil.
De pe site-ul DPRCIV, sectiunea intrebari si raspunsuri:
"Având în vedere situația actuală, se menține valabilitatea permisului de conducere expirat ?

Da. Potrivit art.4 alin.(5) din Legea nr.55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 - ,,Valabilitatea documentelor eliberate de instituţiile şi autorităţile publice, precum şi de entităţile private autorizate conform legii se menţine pe toată perioada stării de alertă, precum şi pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări,"

Suntem in starea de alerta.

Daca totusi doriti sa-l schimbati, de pe aceeasi sectiune:
"Unde depun cererea de preschimbare a permisului de conducere românesc ?

La oricare serviciu public comunitar regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor."

Deci puteti sa va programati unde doriti.
[ link extern ] /
Multumesc frumos pentru răspuns
Multumesc mult
Deci eu daca sunt in italia si vin in romania sunt acoperit de legea europeana de pana la 7 luni cu permisul expirat si merg in alt judet decat cel de resedinta pot sa-mi reannoiesc permisul fara probleme?
Mulțumesc încă o data

latka a scris:

In primul rind permisul dvs. e inca valabil.
De pe site-ul DPRCIV, sectiunea intrebari si raspunsuri:
"Având în vedere situația actuală, se menține valabilitatea permisului de conducere expirat ?

Da. Potrivit art.4 alin.(5) din Legea nr.55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 - ,,Valabilitatea documentelor eliberate de instituţiile şi autorităţile publice, precum şi de entităţile private autorizate conform legii se menţine pe toată perioada stării de alertă, precum şi pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări,"

Suntem in starea de alerta.

Daca totusi doriti sa-l schimbati, de pe aceeasi sectiune:
"Unde depun cererea de preschimbare a permisului de conducere românesc ?

La oricare serviciu public comunitar regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor."

Deci puteti sa va programati unde doriti.
[ link extern ] /


1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e lege europeana, e legea din Romania. Nu stiu cum reactioneaza alte autoritati din Europa, la vederea permisului., daca veti conduce, pina aici. Veniti cu avionul, sau alt mijloc de transport.
Dar in Romania e valabil acest lucru.
Legea o puteti citi , ca sa va convingeti, aici:
[ link extern ]
Starea de alerta tocmai s-a prelungit incepind de astazi, inca 30 de zile. Deci 120 de zile incepind de astazi, permisul e inca valabil in Romania.

Puteti sa-l schimbati oriunde in Romania.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Ianuarie 2021
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. am si eu o intrebare, in urma unui accident cu victima ... Ionel R. Ionel R. Buna ziua. am si eu o intrebare, in urma unui accident cu victima mi-a fost retinut permisul de conducere, acum circul cu dovada prelungita de procurorul de ... (vezi toată discuția)
Permis care urmeaza sa expire Mihay91 Mihay91 Din neatentia mea am vazut ca imi expira permisul pe 25 noiembrie problema mea e ca am incercat sa ma programez dar abia pe 16 decembrie sunt locuri libere la ... (vezi toată discuția)
S-a prelungit valabilitatea permisului de conducere expirat in ... clejanu ion cristian clejanu ion cristian s-a prelungit valabilitatea permisului de conducere expirat in decembrie 2020? (vezi toată discuția)