Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bursa socială
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bursa socială

Bună ziua! Sunt înscris la doctorat, la buget și voiam să știu dacă as putea aplica pentru bursă socială. Pentru semestrul I, se iau în considerare veniturile de pe lunile Iunie, Iulie și August. Pe aceste luni nu am obținut niciun venit (sunt trecut de 26 de ani deci contează doar veniturile personale), dar din Septembrie m-am angajat ca profesor. În mod normal nu am realizat niciun venit în cele trei luni așa cum cere metodologia. În aceste condiții as putea să aplic pentru bursa socială?
Bpllcs, utilizator
Conditia de acordare nu este : "nu a realizat în cele 3 luni înainte de începerea anului universitar un venit lunar net mediu per membru de familie mai mare decât salariul de bază minim net pe economie." ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu. Se iau in considerare lunile Iunie, Iulie și August.
Cornel Vasile a scris:

Conditia de acordare nu este : "nu a realizat în cele 3 luni înainte de începerea anului universitar un venit lunar net mediu per membru de familie mai mare decât salariul de bază minim net pe economie." ?

Daca indepliniti conditia, atunci puteti să aplicati pentru bursa socială.