Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Filmarea ma salvează! Cum pot face rost de filmarea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Filmarea ma salvează! Cum pot face rost de filmarea unui eveniment rutier minor în ...

Cum pot face rost de filmarea unui eveniment rutier minor în sine, dar care m a lăsat fără carnet, într o intersecție pe străzi secundare. Exista camere de luat vederi în intersecție. Doresc sa fac contestație. Mulțumesc!
Contestați amenda și solicitați proba video, iar instanța va dispune.. nu stiu, sincer, dacă ar merge să faceți cerere și la poliție ca să vă elibereze înregistrarea, dar nu cred. Important e să depuneti plângerea în termen.

Dănilă Cristina a scris:

Cum pot face rost de filmarea unui eveniment rutier minor în sine, dar care m a lăsat fără carnet, într o intersecție pe străzi secundare. Exista camere de luat vederi în intersecție. Doresc sa fac contestație. Mulțumesc!

Descoperiți prima dată cine e proprietarul acelor camere video, pentru a face cerere către acea autoritate, în vederea păstrării și obținerii unei copii după înregistrările din intervalul de timp care va interesează. Cereți in plângerea contravențională ca poliția, care are acest drept de a obține proba, sa depună la dosarul cauzei proba video a faptei savirsite de dvs.
Mulțumesc frumos!

latka a scris:

Descoperiți prima dată cine e proprietarul acelor camere video, pentru a face cerere către acea autoritate, în vederea păstrării și obținerii unei copii după înregistrările din intervalul de timp care va interesează. Cereți in plângerea contravențională ca poliția, care are acest drept de a obține proba, sa depună la dosarul cauzei proba video a faptei savirsite de dvs.

Mulțumesc frumos!