avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 161 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Filmarea ma salvează! Cum pot face rost de filmarea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Filmarea ma salvează! Cum pot face rost de filmarea unui eveniment rutier minor în ...

Cum pot face rost de filmarea unui eveniment rutier minor în sine, dar care m a lăsat fără carnet, într o intersecție pe străzi secundare. Exista camere de luat vederi în intersecție. Doresc sa fac contestație. Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Dănilă Cristina , utilizator 10:39, 27 Septembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contestați amenda și solicitați proba video, iar instanța va dispune.. nu stiu, sincer, dacă ar merge să faceți cerere și la poliție ca să vă elibereze înregistrarea, dar nu cred. Important e să depuneti plângerea în termen.

Dănilă Cristina a scris:

Cum pot face rost de filmarea unui eveniment rutier minor în sine, dar care m a lăsat fără carnet, într o intersecție pe străzi secundare. Exista camere de luat vederi în intersecție. Doresc sa fac contestație. Mulțumesc!

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Descoperiți prima dată cine e proprietarul acelor camere video, pentru a face cerere către acea autoritate, în vederea păstrării și obținerii unei copii după înregistrările din intervalul de timp care va interesează. Cereți in plângerea contravențională ca poliția, care are acest drept de a obține proba, sa depună la dosarul cauzei proba video a faptei savirsite de dvs.
Mulțumesc frumos!

latka a scris:

Descoperiți prima dată cine e proprietarul acelor camere video, pentru a face cerere către acea autoritate, în vederea păstrării și obținerii unei copii după înregistrările din intervalul de timp care va interesează. Cereți in plângerea contravențională ca poliția, care are acest drept de a obține proba, sa depună la dosarul cauzei proba video a faptei savirsite de dvs.

Mulțumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier dritaS dritaS Ce pași trebuie urmați pentru a contesta amenda de circulație în urma p.v.,avand în vedere că intersecția unde s-a petrecut accidentul este dotată cu ... (vezi toată discuția)
Accident rutier dritaS dritaS buna ziua, Am o intrebare,sunt nemultumit de felul in care agentul de circulatie a intocmit P.V.de constatare a evenimentului tinand cont de faptul ca el nu a ... (vezi toată discuția)
Am ocolit/depășit o mașină-școală pe trecerea de pietoni și pe linia dublă continuă. cum ar trebui să motivez plângerea contravențională? CossminHc CossminHc Buna ziua, astazi am ocolit o masina de scoala in dreptul trecerii de pietoni si am calcat linia continua, moment in care am fost oprit de un echipaj al ... (vezi toată discuția)