Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier

Ce pași trebuie urmați pentru a contesta amenda de circulație în urma p.v.,avand în vedere că intersecția unde s-a petrecut accidentul este dotată cu cameră video și doresc ca probă verificarea imaginilor.Evenimentul s-a petrecut sâmbătă.Multumesc.
Formulați plângere contravenționala in 15 zile de la comunicare.
Depuneți la Judecătoria arondata locului unde s a petrecut presupusa fapta contravenționala.
In plângere puteți sa specificați ca in susținerea probelor exista camere video.
Judecătorul dacă va considera util v a solicita acele imagini video poliției sau cui aparțin acele camere video.
Mulțumesc