avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier

Ce pași trebuie urmați pentru a contesta amenda de circulație în urma p.v.,avand în vedere că intersecția unde s-a petrecut accidentul este dotată cu cameră video și doresc ca probă verificarea imaginilor.Evenimentul s-a petrecut sâmbătă.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: dritaS , utilizator 16:40, 21 Mai 2019
Formulați plângere contravenționala in 15 zile de la comunicare.
Depuneți la Judecătoria arondata locului unde s a petrecut presupusa fapta contravenționala.
In plângere puteți sa specificați ca in susținerea probelor exista camere video.
Judecătorul dacă va considera util v a solicita acele imagini video poliției sau cui aparțin acele camere video.
Mulțumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie pv circulatie victor ursutiu victor ursutiu Mi-a fost retinut permisul pe motiv ca nu am acordat prioritate unui pieton, pe trecere marcata pe un bulevard cu 3 benzi de circulatie pe sens despartite de ... (vezi toată discuția)
Accident rutier dritaS dritaS buna ziua, Am o intrebare,sunt nemultumit de felul in care agentul de circulatie a intocmit P.V.de constatare a evenimentului tinand cont de faptul ca el nu a ... (vezi toată discuția)
Amenda depasire viteza si nepurtare centura - obligatiile politiei in proces nimar nimar In plangerea contraventionala formulata la Judecatorie impotriva unui p.v. de constatarea depasirii limitei de viteza impusa si de nepurtare a centurii(sustine ... (vezi toată discuția)