Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Candidat decedat votat
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Candidat decedat votat

Bună ziua!An nevoie de ajutor!
Există posibilitatea anulării voturilor acordate unui primar decedat cu două săptămâni înainte de votare?
Precizez că s a solicitat retipărirea buletinelor de vot dar nu s a putut.
Exista această posibilitate de retipărire cu scoaterea candidatului decedat de pe buletin?
Ar fi fost motiv întemeiat și timp suficient?
Nu știu care sunt termenii legali.

george-neagu, moderator
Nu se mai puteau tipări alte buletine, nu permite legea 115/2015:

Art. 60. -
(4) Buletinele de vot trebuie să fie tipărite cel mai târziu cu 10 zile înaintea alegerilor.
Ce se mai poate face?Exista alta varianta in afara de cea a alegerilor anticipate?Se poate atribui mandatul următorului candidat?Există precedent?Înțelesesem că a mai existat o situație asemanatoare dar nu cunosc detaliile.
Se mai pot contesta voturile primite de candidatul decedat?
Alegerile se repetă, nu se pot redistribui voturile. Nu aveți ce contesta pentru că sunt voturi valabil exprimate.