Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dacă sunt plecat în străinătate și nu pot preda ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dacă sunt plecat în străinătate și nu pot preda permisul ...

Dacă sunt plecat în străinătate și nu pot preda permisul de conducere, în urma unei hotărâri judecătorești definitive, pe ce perioadă mi se v-a suspenda, dacă îl predau după 2-3 luni de la expirarea termenului?
Se mai adauga inca 30 zile la perioada initiala.
Daca a fost de viteza, se adauga inca 30 pentru ca nu ati sustinut testul obligatoriu.
Chiar dacă depășesc 2-3 luni?

mariustz a scris:

Se mai adauga inca 30 zile la perioada initiala.
Daca a fost de viteza, se adauga inca 30 pentru ca nu ati sustinut testul obligatoriu.

ionica.taslovan17@gmail.com, utilizator
Deci ori depășești 1 zi ori 30 sau 60 tot cu 30 de zile se mărește suspendarea?

mariustz a scris:

Se mai adauga inca 30 zile la perioada initiala.
Daca a fost de viteza, se adauga inca 30 pentru ca nu ati sustinut testul obligatoriu.

mariustz a scris:

Se mai adauga inca 30 zile la perioada initiala.
Daca a fost de viteza, se adauga inca 30 pentru ca nu ati sustinut testul obligatoriu.

Articolul 106^1
(1) Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susține, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenției, un test de verificare a cunoașterii regulilor de circulație, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:
a) conducerea sub influența băuturilor alcoolice;
b) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depășirea sau trecerea la culoarea roșie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale.
(2) Testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație se susține, în mod obligatoriu, și în cazurile în care s-a dispus suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie pentru o perioadă de 90 de zile, potrivit art. 103 alin. (1) lit. c), până la expirarea acesteia.
(3) Perioadele de suspendare a exercitării dreptului de a conduce prevăzute la alin. (1) și (2) se prelungesc, de drept, fără vreo altă formalitate, cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaștere a regulilor de circulație sau nu se prezintă pentru susținerea acestuia până la expirarea perioadei de suspendare.
latka, moderator