avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dacă sunt plecat în străinătate și nu pot preda ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dacă sunt plecat în străinătate și nu pot preda permisul ...

Dacă sunt plecat în străinătate și nu pot preda permisul de conducere, în urma unei hotărâri judecătorești definitive, pe ce perioadă mi se v-a suspenda, dacă îl predau după 2-3 luni de la expirarea termenului?
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 05:00, 30 Septembrie 2020
Se mai adauga inca 30 zile la perioada initiala.
Daca a fost de viteza, se adauga inca 30 pentru ca nu ati sustinut testul obligatoriu.
Chiar dacă depășesc 2-3 luni?

mariustz a scris:

Se mai adauga inca 30 zile la perioada initiala.
Daca a fost de viteza, se adauga inca 30 pentru ca nu ati sustinut testul obligatoriu.

Ultima modificare: Marți, 29 Septembrie 2020
ionica.taslovan17@gmail.com, utilizator
Deci ori depășești 1 zi ori 30 sau 60 tot cu 30 de zile se mărește suspendarea?

mariustz a scris:

Se mai adauga inca 30 zile la perioada initiala.
Daca a fost de viteza, se adauga inca 30 pentru ca nu ati sustinut testul obligatoriu.


mariustz a scris:

Se mai adauga inca 30 zile la perioada initiala.
Daca a fost de viteza, se adauga inca 30 pentru ca nu ati sustinut testul obligatoriu.

Articolul 106^1
(1) Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susține, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenției, un test de verificare a cunoașterii regulilor de circulație, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:
a) conducerea sub influența băuturilor alcoolice;
b) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depășirea sau trecerea la culoarea roșie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale.
(2) Testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație se susține, în mod obligatoriu, și în cazurile în care s-a dispus suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie pentru o perioadă de 90 de zile, potrivit art. 103 alin. (1) lit. c), până la expirarea acesteia.
(3) Perioadele de suspendare a exercitării dreptului de a conduce prevăzute la alin. (1) și (2) se prelungesc, de drept, fără vreo altă formalitate, cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaștere a regulilor de circulație sau nu se prezintă pentru susținerea acestuia până la expirarea perioadei de suspendare.
Ultima modificare: Miercuri, 30 Septembrie 2020
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! pe data de 25.07.2020 mi s-a suspendat permisul de ... mari18ro mari18ro Buna ziua! Pe data de 25.07.2020 mi s-a suspendat permisul de conducere pe o perioada de 30 zile,pe data de 24.08.2020 l-am recuperat. Astăzi 11.10.2020 mi ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis Arminmaleki Arminmaleki Buna ziua! Eu am făcut un accident rutier cu vătămare corporală din culpa la 20 decembrie și atunci legea era suspendare 90 zile de permis iar astăzi am ... (vezi toată discuția)
Bună dimineața am și eu o întrebare mi s-a suspendat carnetul ... tolea mioara tolea mioara Bună dimineața am și eu o întrebare mi s-a suspendat carnetul de conducere pe două luni pentru neacordare de proprietate cu accident fără victime doar ... (vezi toată discuția)