Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical cod 06 acordat in continuarea unui ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical cod 06 acordat in continuarea unui concediu medical 01

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie:
un angajat aduce la firma un concediu medical cu cod de indemnizatie 06 care este acordat in continuarea unui concediu medical cu cod de indemnizatie 01 (mai exact situatia arata asa: 06-01-01-06-01-06-01, toate concediile medicale fiind acordate in continuarea primului concediu medical cu cod 06), este posibil acest lucru? Medicul care a eliberat medicalul refuza sa modifice toate medicalele de cod 06 in initiale, iar Casa de Sanatate ne-a transmis ca trebuie corectate. Mentionez ca toate concediile medicale sunt acordate de spital si au acelasi cod de diagnostic. Cele de 06 pe internare, iar cele de 01 pe externare.

Ma puteti ajuta, va rog, si cu un articol de lege in care sa se specifice daca sunt in regula concediile medicale sau nu?

Multumesc frumos,
O zi buna in continuare!
AlinaIoanaMihut, utilizator
Parerea mea este ca aceste certificate sunt acordate corect.
Va dau niste extrase din Ordinul nr. 15/2018 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr.158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate

Art.33 alin.(2) stabileste clar ca, daca afectiunea este aceeasi si nu exista intreruperi, certificatele medicale acordate sunt in continuare.

ART. 33
(1) În situația în care unui asigurat i se acordă în aceeași lună două sau mai multe concedii
medicale pentru afecțiuni diferite, fără întrerupere între ele, indemnizația pentru incapacitate
temporară de muncă se calculează și se plătește separat, iar plata se suportă conform art. 12 din
Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea
nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare.
(2) În situația în care unui asigurat i se acordă două sau mai multe concedii medicale pentru
aceeași afecțiune, fără întrerupere între ele, durata lor se cumulează, iar plata se suportă conform
art. 12 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări
prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare. În această situație, la calculul
indemnizațiilor pentru certificatele de concediu medical în continuare se menține baza de calcul
determinată pentru certificatul de concediu medical inițial.

Daca boala se agraveaza si angajatul se interneaza este normal sa primeasca certificat cu cod 06 pentru perioada de internare, in continuarea celui anterior cu aceeasi afectiune. La externare se elibereaza un nou certificat medical, dar nu cu cod 06 ci cu cod 01.

Se pare ca nici cei de la casa de sanatate nu inteleg pe deplin prevederile legale.

N-ar strica sa puneti aceasta problema si pe site-ul casei nationale de sanatate, sa vedeti ce va raspund si ar fi bine sa postati si aici raspunsul, pentru a ne lamuri cu totii.

ART. 11
(1) Medicul curant din spital eliberează certificatele de concediu medical numai în ziua externării
pacientului.
(2) Fac excepție de la prevederile alin. (1) situațiile în care durata internării cuprinde perioade
din două sau mai multe luni calendaristice, caz în care medicul curant va acorda lunar certificatul
de concediu medical.
ART. 12
(1) La externarea pacientului din spital, medicul curant eliberează certificatul de concediu
medical în condițiile art. 11, cu înscrierea codului de indemnizație corespunzător, cu excepția
codului de indemnizație de urgență (06).
(2) Pentru situațiile în care certificatul medical acordat pentru perioada internării în spital are
înscris codul de indemnizație de urgență (06) este obligatorie eliberarea unui nou certificat medical
pentru perioada acordată la externare
.

ART. 26
În caz de urgențe medico-chirurgicale, pentru care gradul de severitate al bolii nu impune
internarea în spital, concediul medical se acordă de medicul care a asistat urgența (medic de
familie, medic din ambulatoriul de specialitate, de la camera de gardă, structuri de primire urgențe,
ambulanță, centru de permanență), pentru o perioadă de maximum 5 zile calendaristice. Dacă
incapacitatea temporară de muncă se menține, concediul medical poate fi prelungit de medicul
curant, pentru aceeași afecțiune, dar nu pentru cod de indemnizație de urgență (06), în condițiile și
pe duratele stabilite de lege
.

ana-cer, moderator