Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Se poate va rog sa imi raspundeti la o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Se poate va rog sa imi raspundeti la o intrebare? ...

Buna ziua,

Se poate va rog sa imi raspundeti la o intrebare? S-a discutat la sedinta de bloc despre schimbarea tevilor de caldura. Imi puteti spune va rog frumos daca pot fi obligata sa accept schimbarea acestora la mine in apartament. Mentionez faptul ca acestea functioneaza perfect si de asemenea apartamentul tocmai ce a dost renovat! Multumesc!
madalinavaleria, utilizator
Sunt multe aspecte de analizat pe parte juridica.
Daca țevile funcționează de ce s-ar schimba?
Asa ar începe o discuție juridica in cazul.dvs, discuție care poate dura 2 ore.
Incercati sa va cautati avocat care sa aiba timp 2 ore ca să va analizeze cazul cu studiul actelor asociației.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ati hotarat sa locuiti in imobil de locuit in comun,unde exista o proprietate privata si una comuna
Chiar daca la dv instalatia de alimentare cu agent termic "functioneaza perfect" exista posibilitatea ca alte apartamente sa nu beneficieze de agent termic la parametrii legal prevazuti-ceea ce impune inlocuirea instalatiei parte comuna
Legiuitorul a dispus infiintarea asociatiilor de proprietari cu scopul administrararii si asigurarii starii tehnice a partii comune
Instalatia de alimentare cu agent termic este parte comuna de a carei administrare si asiguarea stare tehnica este responsabila asociatia de proprietari
In asociatiile de proprietari ,conform disp L nr 196/2018 hotararile privitoare la executarea de reparatii la partea comuna de condominiu care implica efort financiar sporit-se dispun de regula in adunarea generala prin votul participantilor
Hotararile adunarii generale sunt obligatorii pentru toti proprietarii indiferent de vointa sau interesul acestora
Pentru o buna functionare si pentru a beneficia de garantie a lucrare se înlocuiește tot tronsonul. Pentru blocurile cu o vechime de 30-40 de ani este obligatorie schimbarea tuturor tevilor de apa si termoficare.
Bună ziua. Subscriu la ce ați scris mai sus. Puteți să oferiți și temeiul legal referitor la obligație ? Mă interesează, dacă acesta există.

Danielcc a scris:

Pentru o buna functionare si pentru a beneficia de garantie a lucrare se înlocuiește tot tronsonul. Pentru blocurile cu o vechime de 30-40 de ani este obligatorie schimbarea tuturor tevilor de apa si termoficare.

Bună ziua. Răspunsul dv. îmi este util și mie. Sunt administrator tehnic la o Asociație și mă confrunt cu o situație similară. Tocmai ce am avut ședință cu locatarii și în ordinea de zi există și subiectul acesta delicat referitor la înlocuirea țevilor părți comune pentru apa rece și caldă. Desi problema a fost dezbătută și înainte de pandemie, acum se pare că există numeroase persoane în special în vârstă care invocă motive financiare sau de ordin personal ( ex. : " nu sparg pt. că mi-am renovat pereții, etc." ). Din lipsa de cvorum, ședință urmează a fi reconvocată. Întrebarea mea este: dacă în unanimitate, locatarii prezenți vor fi de acord cu aceste lucrări, cum procedam cu cei care se opun și probabil nu vor colabora la aceste intervenții, eventual refuzând accesul în apartament, refuzând orice tip de intervenție pe / din proprietatea lor ? Ce metode legale există pt. a-i determina să-și facă un bine pentru ei, până la urmă ?

ynocentta a scris:

Ati hotarat sa locuiti in imobil de locuit in comun,unde exista o proprietate privata si una comuna
Chiar daca la dv instalatia de alimentare cu agent termic "functioneaza perfect" exista posibilitatea ca alte apartamente sa nu beneficieze de agent termic la parametrii legal prevazuti-ceea ce impune inlocuirea instalatiei parte comuna
Legiuitorul a dispus infiintarea asociatiilor de proprietari cu scopul administrararii si asigurarii starii tehnice a partii comune
Instalatia de alimentare cu agent termic este parte comuna de a carei administrare si asiguarea stare tehnica este responsabila asociatia de proprietari
In asociatiile de proprietari ,conform disp L nr 196/2018 hotararile privitoare la executarea de reparatii la partea comuna de condominiu care implica efort financiar sporit-se dispun de regula in adunarea generala prin votul participantilor
Hotararile adunarii generale sunt obligatorii pentru toti proprietarii indiferent de vointa sau interesul acestora