Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparare (inlocuire sau anulare) teava incalzire ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparare (inlocuire sau anulare) teava incalzire centrala

Buna ziua.
In cursul verii am renovat apartamentul proprietate personala situate in orasul Galati. De ce spun orasul Galati? Pentru ca in acea luna a fost data o hotarare de consiliu local prin care se sisteaza furnizarea apei calde si a agentului termic in acest oras dar sa revin. In blocul in care locuies mai exist o singura familie care nu are centrala pe gaz situata sub apartamentul meu asa ca in timpul renovarii apartamentului am decis sa anulez tevile de incalzire mai ales datorita aparitiei din timpul iernii a unei scurgeri de agent termic pe tavan datorita coroziunii tevii. Acum ca tot am terminat curatenia am aflat ca Primaria a hotarat sa mai furnizeze inca un an agent termic populatiei iar eu sunt in aer. Am incercat sa discut cu vecinii si mi-au zis ca ei nu accepta sa le blindez instalatia (inutila) si nici sa le sparg cumva planseul pentru a reinstala tevile. Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez pentru ca se apropie iarna. Multumesc anticipat.
Admin, administrator
"am decis sa anulez tevile de incalzire mai ales datorita aparitiei din timpul iernii a unei scurgeri de agent termic pe tavan datorita coroziunii tevii. "
Conform dispozitii in vigoare instalatia verticala reprezinta parte comuna
Tot conform dispozitii in vigoare ,proprietarul nu are dreptul sa intervina asupra partii comune de constructii si instalatii din imobil fara acordul asociatiei de proprietari
Aspectul ca dv v-ati asumat responsabilitatea dezafectarii instalatiei verticale fara acordul vecinilor beneficiari ai acesteia si fara acordul asociatiei de proprietari,are reversul ca existand inca locatari care nu au renuntat la sistemul centralizat de alimentare cu utilitati,sunteti obligat sa refaceti instalatia
Instalatia verticala nu este inutile atat timp cat mai deserveste locatari bransati la sistemul centralizat de alimentare cu agent termic
Desfasurati demersuri pentru sensibilizare vecin sa accepte intervenitia pentru refacerea instalatiei
Mulțumesc pentru răspuns. Am subliniat că nu vrea să mă lase. Reiau: țeava s-a fisurat sau a ruginit și apa de prelingea pe lângă ea. Cum pot repara o țeava ascunsa in planșeu fara tăia de unde este buna? Că am tăiat sau nu asta este altceva. Am taiat-o in ideea de a o înlocui că este veche, ruginită. Daca spuneți că este bun comun nu ar trebui sa fiu lăsat să repar acel bun comun? Eu nu vreau sa o "sensibilizez" ci doresc daca de poate un răspuns ca să rezolv problema legal altfel atunci când vor incarca instalația o să devină o problemă comuna