Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare asociație /ONG care sa sprijine sportivii
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare asociație /ONG care sa sprijine sportivii

Infiintare asociatie
Buna ziua. Vă rog mult să mă ajutați cu o informație. Sora mea are 14 și este sportiva, joaca tenis de performanta. De a lungul timpului mai multe societăți s-au oferit să-i acorde sponsorizări, însă legal nu am găsit nici o varianta. Aș dori să înființez o asociație /ONG pentru a putea primi sponsorizări și cei 2 %din impozitul pe venit, însă ma puteți sfătui care ar fi cea mai buna variantă legală ?
Vă mulțumesc anticipat.
Corina
george-neagu, moderator
De ce nu ați mers pe contract de sponsorizare?
Pentru ca firmele respective ne-au spus ca nu pot face contract de sponsorizare cu o persoana fizica. În plus, pentru redirecționarea celor 2 % din impozitul pe veniturile din salarii am avea nevoie de o asociație /ONG nu?

Cristina Filimon a scris:

De ce nu ați mers pe contract de sponsorizare?

Da, e corect ceea ce vi s-a recomandat, adica sa infiintati o asociație /ONG care sa sprijine sportivii din domeniul tenisului. Dar vedeti nuanta. "sa sprijine sportivii" si nu doar unul singur. Deci asta ar putea fi scopul. Incercati sa va reuniti sa zicem cinci persoane ca membrii fondatori dar din care patru sa fie efectiv sportivi din domeniul tenisului care au anumite probleme si pe care doriti sa-i ajutati cu aceste sume de bani adunate.
Da, dacă vorbim despre cei 2%, este necesar să înființați o asociație. Dar până la acel 2%, puteați foarte bine să faceți contract de sponsorizare.

Citez definiția sponsorizării: Sponsorizarea este actul juridic prin care două persoane convin cu privire la transferul dreptului de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare pentru susţinerea unor activităţi fără scop lucrativ desfăşurate de către una dintre părţi, denumită beneficiarul sponsorizării.

Așa cum puteți observa, contractul de sponsorizare poate fi încheiat și cu un beneficiar persoană fizică. Chestiunea era ca sora dumneavoastră să fie recunoscută/apreciată pentru activitatea acesteia de o altă asociație sau de o instituție publică (de exemplu școala).

Poate există alte rațiuni pentru care respectivele societăți nu au vrut să încheie contract de sponsorizare, dar din punct de vedere juridic este perfect legal să încheiați un contract de sponsorizare, unde sora dumneavoastră să fie beneficiar.

Puteți găsi mai multe detalii în legea 32/1994.

În orice caz:
- pentru redirecționarea 2% trebuie să înființați o asociație;
- pentru sponsoriări directe, dacă tot veți înființa asociație, se va face contract de sponsorizare între sora dumneavoastră și sponsor, iar sora dumneavoastră va fi recomandată/susținută de asociația dumneavoastră.

Mult succes în cariera de sportivă :-)
Mulțumesc frumos pentru răspuns.

Cristina Filimon a scris:

Da, dacă vorbim despre cei 2%, este necesar să înființați o asociație. Dar până la acel 2%, puteați foarte bine să faceți contract de sponsorizare.

Citez definiția sponsorizării: Sponsorizarea este actul juridic prin care două persoane convin cu privire la transferul dreptului de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare pentru susţinerea unor activităţi fără scop lucrativ desfăşurate de către una dintre părţi, denumită beneficiarul sponsorizării.

Așa cum puteți observa, contractul de sponsorizare poate fi încheiat și cu un beneficiar persoană fizică. Chestiunea era ca sora dumneavoastră să fie recunoscută/apreciată pentru activitatea acesteia de o altă asociație sau de o instituție publică (de exemplu școala).

Poate există alte rațiuni pentru care respectivele societăți nu au vrut să încheie contract de sponsorizare, dar din punct de vedere juridic este perfect legal să încheiați un contract de sponsorizare, unde sora dumneavoastră să fie beneficiar.

Puteți găsi mai multe detalii în legea 32/1994.

În orice caz:
- pentru redirecționarea 2% trebuie să înființați o asociație;
- pentru sponsoriări directe, dacă tot veți înființa asociație, se va face contract de sponsorizare între sora dumneavoastră și sponsor, iar sora dumneavoastră va fi recomandată/susținută de asociația dumneavoastră.

Mult succes în cariera de sportivă :-)