Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura la achizitionarea de produse pentru ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura la achizitionarea de produse pentru comercializare

Buna ziua!
Pot achizitiona produse cu factura emisa pe persoana fizica, pe care mai apoi sa le vand prin firma(SRL)?
Daca da, cum pot face asta?
Multumesc!
Tin sa precizez ca site-ul de pe care achiziționat produsele emite doar factura pe persoana fizica.
george-neagu, moderator
Nu. Trebuie sa achizitionati produsele cu factura emisa pe persoana juridica, pe care apoi sa le vandeti prin acea firma (SRL).
Puteti sa le vindeti firmei cu borderou de achizitie sau in regim de consignatie, dar trebuie sa platiti impozit la aceste tranzactii.
Daca e vorba de tranzactii exceptionale, puteti sa le cumparati pe pers fizica si sa le revindeti cu contract de vz-cump.

Potrivit Cod fiscal: Art. 62. - Venituri neimpozabile

m) veniturile primite ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile și mobile din patrimoniul personal, altele decât câștigurile din transferul titlurilor de valoare și/sau aurului financiar prevăzute la cap. V - Venituri din investiții, precum și altele decât cele definite la cap. IX - Venituri din transferul proprietăților imobiliare din patrimoniul personal;

Dar astfel de tranzactii trebuie sa fie exceptionale ca sa puteti demonstra ca le-ati folosit in scop personal bunurile. Daca e vorba de mai multe tranzactii atunci nu puteti, pt ca inseamna ca desfasurati activitate comerciala.
Ioan Petru Butariu, Contabil