Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate microintreprindere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate microintreprindere

Doresc sa infiintez o microintreprindere. Va rog sa ma sfatuiti legat de achizitionarea de la o persoana fizica a unui laptop si imprimanta: - se poate face in baza unui borderou de achizitie? Daca da , pentru persoana de la care fac achizitia am obligatia de a plati contributii sau impozit?
Va multumesc!
george-neagu, moderator
Se intocmeste un contract de vanzare - cumparare. Nu, persoana fizica nu plateste impozit.

Cod Fiscal:

ART. 62 - Venituri neimpozabile

În înțelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:

m) veniturile primite ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile și mobile din patrimoniul personal, altele decât câștigurile din transferul titlurilor de valoare și/sau aurului financiar prevăzute la cap. V - Venituri din investiții, precum și altele decât cele definite la cap. IX - Venituri din transferul proprietăților imobiliare din patrimoniul personal;