Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In opinia Dvs,prevederile art.11,anexa 3,alin.2 din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In opinia Dvs,prevederile art.11,anexa 3,alin.2 din H.G.856/14.10.2020 ...

In opinia Dvs,prevederile art.11,anexa 3,alin.2 din H.G.856/14.10.2020 se refera la toti angajatorii, indiferent de numarul personalului angajat?
Eu spun ca da.
Cel putin asa inteleg din alin.1, care se adreseaza tuturor angajatorilor publici sau privati, indiferent de numarul salariatilor... si alin. 2 spune ce o sa se faca daca nu poate fi respectata prevederea de la ain. 1.
În situația în care nu se poate desfășura activitatea de către salariat în regim de telemuncă sau muncă la domiciliu și în vederea evitării aglomerării transportului public, instituțiile și operatorii economici publici și privați organizează programul de lucru astfel încât personalul să fie împărțit în cel puțin două grupe care să înceapă, respectiv să termine activitatea la o diferență de cel puțin o oră.

In speta, nu se face distinctie sau exceptie de angajatori.
Cornel Vasile, Consilier juridic